„Neuvěřitelné se stalo skutkem.“ Tato ikonická fráze z Hrabalových próz našla nečekaného naplnění. Pokud si laskavý čtenář Zpráv ze cvokhauzu vzpomene, v jednom z dřívějších pokračování jsem citoval bonmot jednoho akademického pracovníka, který přišel s nápadem, že astronomický pojem „černá díra“ je vlastně rasistický a měl by dostat politicky korektní synonymum. „Afroamerický otvor“, navrhoval ten vzdělaný pán a smál se, až se za břicho popadal. Tak pitoreskní to bylo. A ejhle – neuvěřitelné se stalo skutkem.
Můžeme se o tom přesvědčit v článku serveru Echo24 s titulkem Označení „černá díra“ je rasistické, míní profesoři na prestižní univerzitě. Kurz astronomie na prestižní americké Cornellově univerzitě se bude zabývat otázkou, zda je věda o vesmíru rasistická. Kurz s názvem „Černé díry: Rasa a vesmír“ popsala známá autorka Heather Mac Donaldová v časopise City Journal. Podle Mac Donaldové konvenční moudrost tvrdí, že slovo „černá“ v pojmu černá díra nemá nic společného s rasou, ale profesor astronomie Nicholas Battaglia a profesorka literatury Parisa Vaziriová tvrdí, že pravda je jiná.
„Současní teoretici, umělci a autoři beletrie zabývající se studiem černošské rasy takovou souvislost předpokládají. Teoretici využívají astronomické pojmy jako „černé díry“ a „horizonty událostí“ k tvůrčímu výkladu dějin rasy. Tento kurz, který společně vedou profesoři literatury a astronomie, seznámí studenty se základy astronomických konceptů prostřednictvím četby z oblasti černošských studií,“ píše Mac Donaldová.
To je něco tak absurdního, že se tomu mysl zdráhá uvěřit. Pravda, může být hůř. Nikdo zatím nepřišel s návrhem na přejmenování rasově závadných pojmů z vesmírné terminologie. Ale když to celé domyslíme dál, může nás napadnout, že například by bylo vhodné zahájit boj proti tvaru nosných raket, jež vynášejí kosmické lodi na oběžnou dráhu. Vždyť přece – považte! – taková raketa má zcela jednoznačně a na první pohled falický tvar, a to by se nemělo trpět.
Jak ale donutit zákony aerodynamiky, aby hladce propustily kolmo směr oblaka předmět jiného tvaru – třeba plechovou vagínu, to už nikdo neříká.
—
Konec „dívek a chlapců“. Učitelé by je měli oslovovat neutrálně „studující“, píše opět Echo24. Britská Charita Stonewall, která se zabývá „lidsko-právní“ problematikou LGBT, přišla s doporučením, aby učitelé ve školách své žáky oslovovali pohlavně neutrálními výrazy. Kromě toho by podle organizace chlapci a dívky měli mít společnou tělesnou výchovu. Charita sdružuje školní instituce, které si zaplatí členství v organizaci a dodržují její pokyny „osvědčených postupů“. Následně pak dotyčné instituce mohou zažádat o cenu, která určuje, jak dobře tyto pokyny škola dodržuje, cituje Echo24 z deníku Daily Mail.
Podle charity by měly školy upustit od pojmů „chlapec“ a „dívka“, místo toho by měly své žáky oslovovat pohlavně neutrálním termínem „studující“. Zrušit by se měly i oddělené tělesné výchovy, děti by neměly být rozděleny ani uniformou. Ty se v Británii nosí mimo jiné kvůli tomu, aby děti přivedla k pokoře a skromnosti, charita se však chce zbavit kromě sociálních rozdílů i těch pohlavních. Chlapci i dívky by tak měli mít na výběr obě možnosti – nosit sukni či kalhoty. Jedna brožura charity uvádí, že transsexuální žáci by měli používat toalety, převlékárny a koleje na školních výletech, ve kterých se cítí nejpohodlněji. Charita tím chce ze škol odstranit genderové rozdíly. Stonewall doporučuje zaměstnancům škol: „Vyvarujte se dělení studentů podle pohlaví, ať už ve třídě (můžete je rozdělit podle jejich oblíbené barvy, měsíce narození nebo něčeho jiného) nebo prostřednictvím uniforem, sportovních aktivit nebo jiných aspektů školního života.“ Práce charity na základních školách je financována z vládního Úřadu pro rovnost, dodává server The Daily Telegraph.
Školy, které mají méně než 100 žáků a které jsou členy programu Stonewall School & College Champion, platí roční minimální poplatek 150 liber plus DPH (kolem 4 467 korun). U dětí s více než 2 000 žáky se tento poplatek zvyšuje na 800 GBP plus DPH (kolem 23 825 korun), píše Daily Mail. (A pak že zase jako vždy nejde o prachy, dodávám já). Členské školy poté žádají o ceny – bronzové, stříbrné nebo zlaté – aby ukázaly, jak dobře se řídí pokyny „osvědčených postupů“ charity.
Děti by měly být podle Stonewallu vedeny k onikání, tedy místo „on“ či „ona“ používat označení „oni“. Charita mimo oslovování žáků radí i v oslovení rodičů. Podle ní by se místo „matka“ mělo říkat „rodič, který porodil“, píše The Sun.
Já bych navrhl naopak přejmenovat onu dobrotrusní instituci na „SOPDC“ – Spolek osob patřících do cvokhauzu. Ale toho opravdového. Doporučuji Bohnice, je tam klid a jeden tam může přijít na jiné myšlenky.
—
A jedna moudrost závěrem, tradičně z putovních mouder po webu. Autorství je připisováno francouzskému malíři a sochaři Jeanu-Léonu Gerômovi (1824-1904), ale i kdyby to nebylo přesné, na podstatě a smyslu této moralitky to pranic neubírá:
„Dobrý den,“ řekla lež.
„Dobrý den,“ odpověděla pravda.
„Nádherný den,“ řekla lež.
Pravda se rozhlédla, aby se ujistila, zda je to tak. Bylo. „Nádherný den,“ řekla tedy pravda.
„Ještě hezčí je to jezero,“ řekla lež.
Pravda se znovu rozhlédla, jestli je to tak a souhlasila.
Lež běžela k vodě a řekla: „Ta voda je ještě úžasnější. Zaplavejme si.“
Pravda se dotkla vody svými prsty a voda byla opravdu skvělá. Důvěřovala lži.
Obě se svlékly a klidně plavaly.
Po chvíli vyšla lež z vody, oblékla si šaty pravdy a odešla.
Pravda nebyla schopná obléci si šaty lži, začala kráčet bez oblečení a všichni se jí děsili, když ji uviděli.
A tak se stalo, že dnes lidé raději přijmou lež oblečenou za pravdu, než holou skutečnou pravdu.