Není to zdaleka poprvé, co se zde pozastavujeme nad rasismem naruby, který ovládá současnou (nejen americkou) společnost. Další důkaz přinesl portál iDnes pod výmluvným titulkem Rasismus profesora Kleina. Měl známkovat černochy lépe. Odmítl a už to jelo.
Píše se zde toto: „Příště si páni profesoři asi raději rozmyslí, co udělají, když je někdo vyzve, aby známkovali černošské studenty shovívavě. Profesor Gordon Klein měl známkovat černochy lépe. Odmítl a už to jelo. Teď se soudí a málem ho za to vyhodili ze slavné UCLA, Kalifornské univerzity v Los Angeles. Přežil to jen třemi týdny „mimo službu“, takže dopadl lépe než mnozí jiní kolegové, jež hysterická politická korektnost semlela za nesmysly podobného druhu. Ale musel ustát štvanici, vláčení bahnem i výhrůžky smrtí a smířit se se ztrátami ve výši údajně půl milionu dolarů, protože celá aféra ochromila i jeho vlastní poradenskou firmu.“ Čím se vlastně „provinil“? Chtěl všem studentům měřit stejným metrem.
Tento příběh z progresivistické univerzitní Ameriky pěstující nemilosrdné „cancel culture“ začal mailem, který Klein dostal osm dní po smrti George Floyda. Jeden student ho žádal, aby byl u zkoušek shovívavý k černošským studentům. Zdůvodnil to tím, že smrt George Floyda a dalších černochů, o nichž se v Americe právě široce referovalo, „vedla ke strachu a úzkosti, jež jsou dále znásobeny nepřiměřeným dopadem covidu na černochy, a tyto traumatizující okolnosti, jež černošští studenti nemohou ovlivnit, je vystavují nespravedlivé studijní nevýhodě“. A tak se měl Klein zachovat tak, aby jim neuškodil, což měl udělat tím, že se bude „chovat se soucitem a shovívavostí“. Drobný problém byl, že Klein neučil žádný „okecávací“ humanitní předmět, ale účetnictví na fakultě řízení.
To hlavní ale bylo v tom, že Klein měl popřít principy, podle nichž na univerzitě učil a zkoušel desítky let. A tak sedl a napsal ironickou odpověď. Upozornil, že neví, kteří studenti jsou černí, protože kvůli covidu probíhá distanční výuka. Pak se zeptal pisatele, jak by to měl udělat se studenty ze smíšených manželství. Má je brát jako černochy, nebo k nim má být shovívavý jen na padesát procent? A neví pisatel náhodou, zda některý z kolegů není přímo z Minneapolisu, kde zahynul George Floyd? Vždyť ti musí být obzvláště zdrceni, i když jsou to třeba běloši. K tomu dodal, že mail považuje za povýšenecký a urážlivý vůči černochům. A ocitoval ikonu boje za černošská práva Martina Luthera Kinga, že lidé by neměli být hodnoceni podle barvy pleti.
Student se mu omluvil a přihlásil se na další Kleinovy přednášky, jenže profesorova odpověď se mezitím dostala na veřejnost. Vyvolala bouři a z Kleina se stal exemplární „rasista“. Už večer studenti volali po jeho vyhazovu. Do dvou dnů požadavek na jeho vyhození podepsalo přes dvacet tisíc lidí. A fakulta podlehla tlaku. Zavedla vyšetřování, děkan se omluvil za jeho chování prohlášením, z něhož vlastně plynulo, že Klein nevěří v rovnost lidí, zakázal mu učit a vůbec vstupovat do areálu školy. Jeden z kolegů dostal za úkol sledovat Kleinovy odesílané maily.
Kampaň na sítích byla mnohem drsnější. Přicházely hrozby smrtí a maily, v nichž byl rozvášeněnými bojovníky proti rasismu hanoben za svůj židovský původ. Ten nejvýživnější z nich litoval, že „poblíž není Hitler a nacisté, aby mu dali tolik potřebnou sprchu cyklonem B“. Policie začala Kleina hlídat.
Nakonec se ukázalo, že Klein nic neprovedl. Vedení celé univerzity rozhodlo, že může zůstat. Nyní žaluje fakultu za to, jaký kolotoč kolem něho bezdůvodně roztočila. Tvrdí, že tím byla poškozena jeho konzultantská firma a přišel o svůj další přivýdělek jako soudní znalec. Řada podniků a právních kanceláří, jež se na něj obracely, se stáhly, aby nikdo nemohl říct, že spolupracují s „rasistou“. Web The College Fix tvrdí, že ho to vyšlo na 500 000 dolarů. Klein také říká, že mu univerzita měla řádně zvednout plat, ale neudělala to.
Klein je jen vršek ledovce a ještě dopadl dobře. Týdeník The Economist uvádí čísla americké Nadace pro individuální práva ve školství, podle nichž jdou čísla pedagogů, kteří byli či měli být „zrušeni“, do stovek. Typická situace: celoživotní profesorka Georgetownské univerzity dostala padáka, protože v rozhovoru s kolegou starostlivě poznamenala, že černošští studenti mají obvykle nejhorší výsledky. Chudák kolega na to neřekl nic, čili neprotestoval, a tak dostal dočasný zákaz učení a nakonec rezignoval. Před dvěma roky byl na Harvardu donucen k odchodu děkan právnické fakulty, protože byl u soudu obhájcem Harveyho Weinsteina. Na Univerzitě Jižní Kalifornie byl suspendován profesor, který při výkladu, jaká vatová slovíčka používají různé národy (něco jako české „prostě“, „jako“), vyřkl čínské slovo, jež studentům znělo jako „negr“. Věřili, že to byla rasistická urážka.
Když profesor Klein podal žalobu, měl prý na mysli i tohle. „Je to možná poprvé, co někdo žene před soud lidi angažující se v cancel culture,“ řekl Klein, který je taky právník. „Když fungují jako bojovníci od klávesnice a věří, že z toho nebudou žádné následky, myslí, že nemůžou být potrestáni. Možná se to teď konečně změní.“
Inu, kéž by měl pravdu. Jeden lakmusový papírek pro naše prostředí tu teď leží přede mnou na stole. Je to nová kniha senátora Jaroslava Doubravy „Cikáni (Romové), aneb to, o čem se nesmí mluvit“. Dlouholetý severočeský komunální politik má s problematikou tohoto etnika pestré a hluboké zkušenosti. Sepsal je do publikace, která je neobyčejně nestranná a nepředpojatá, uvádí dlouhou řadu relevantních argumentů, statistik, historických údajů, a také to, jak je dnes cikánské (romské) téma zneužíváno různými aktivisty v souvislosti s migrací ze Třetího světa. Je to kniha cenná nejen tím, jak je objektivní, ale je bohužel také jediná. Existuje hora knih o tom, jací jsou Romové v kladném smyslu, ale jen tato jediná, která bere v potaz fakta, nikoli emoce. Očekávám, že senátor Doubrava bude vláčen kdekterým bahnem. Ale to bude svědčit pouze o tom, že jeho budoucí kritici buď knihu vůbec nečetli, a/nebo ji prostě číst nepotřebují, protože mají své pravdy již předvařené. Chraň nás příroda před situací, kdy se Cikáni (Romové) poučí od černochů (Afroameričanů) a začnou se o své domnělé privileje prát s dlažební kostkou nebo baseballovou pálkou v ruce.
—
„Přiznejte svou vinu.“ Nové podmínky pro uchazeče o studium na prestižní britské univerzitě, napsal portál Echo24. Obsah zprávy je doslova děsivý. Studenti, kteří se chystají ke studiu na prestižní britské univerzitě St. Andrews, musí projít kurzy, v nichž mimo jiné přiznají „svou vlastní vinu“. Univerzita tak chce, aby se mladí lidé přiznali k něčemu, co označuje za „nevědomou předpojatost“, než začnou opravdu studovat. Čekají je také kurzy o diverzitě či klimatické změně, jak napsal deník The Times. Univerzita St. Andrews, která se nachází ve Skotsku, letos poprvé předskočila možná známější školy Oxford a Cambridge na prvním místě mezi nejlepšími univerzitami v Británii. Navštěvoval ji mimo jiné princ William a jeho žena, vévodkyně Kate. Deník The Times nyní přišel s tím, že škola zavedla nové podmínky, které studenti musí splnit, aby na škole mohli studovat. Následně musí projít novými, povinnými kurzy, které na tuto vstupní podmínku navazují.
Během vstupního testu musí studenti mimo jiné souhlasit s tvrzením, že „přiznání své osobní viny je skvělý začátek pro překonání nevědomé předpojatosti.“ Následně se musí přiznat ke své osobní vině. Odpovídat musí také na otázky typu: Znamená rovnost (equality) to, že se ke každému chováme stejně? Správná odpověď není ano, univerzita jako správnou odpověď uvádí, že „rovnost může znamenat jiný přístup k různým lidem s ohledem na jejich osobní potřeby.“ Pokud to někomu připomíná posloupnost budování socialismu, kde každý bude dostávat podle svých zásluh, a komunismu, kde dostanete vše podle svých potřeb, což zcela vážně říkala věrchuška pod vedením Antonína Novotného a podobných, pak nejste nikterak na omylu.
Leč zpět do Skotska. Pokud studenti v tomto testu odpovědí na příliš mnoho otázek špatně, neprojdou a budou muset studovat takzvaný „Úvodní kurz“. Na ten navazují povinné předměty týkající se diverzity, klimatické změny nebo chování nauky o konsenzuálním soužití a sexuálním styku. Sama univerzita tvrzení deníku The Times nevyvrací, tvrdí pouze, že podobné kurzy už fungují asi pět let a za celou dobu „zaznamenala jen jednu stížnost“. „Moduly byly navrženy tak, aby šly ruku v ruce s našimi strategickými prioritami: diverzitou, inkluzí, sociální odpovědnosti, dobrou akademickou praxí a nulovou tolerancí vůči genderově podmíněnému násilí,“ uvedla univerzita ve svém prohlášení pro deník Daily Mail.
Zde se opět nabízí reminiscence na fenomény zvané klapoklidez (50. léta – „kladný poměr k lidově demokratickému zřízení“) či mokobuko (80. léta – „morální kodex budovatele komunismu“). Fráze, nic než fráze, ale opřené o mocenskou kuratelu, která rozhoduje podle svého o vašich životech, kariérách atd. Jak zpívá Jarek Nohavice: „Kam jsme se poděli, kam jsme se to poděli“. Odpověděl bych, ale došla mi slušná slova.
—
Tesla nezabránila rasismu na pracovišti. Zaměstnanci dá 2,8 miliardy korun, dovídáme se ze servisu ČTK.
Americká automobilka Tesla musí svému bývalému černošskému zaměstnanci zaplatit více než 130 milionů dolarů (2,8 miliardy korun). Soud nařídil odškodnit ho za práci v rasistickém, jemu nepřátelském prostředí. Informuje o tom deník The Wall Street Journal (WSJ). Soudní porota shledala, že výrobce elektromobilů neprovedl přiměřené kroky, aby zabránil rasovému obtěžování agenturního pracovníka Owena Diaze. Ten pracoval v letech 2015 a 2016 jako operátor výtahu v továrně Tesly ve Fremontu. Soud se zabýval rasovými nadávkami, které padaly v továrně a rasistickými graffiti nasprejovanými na toaletách. „Přestože jsme pevně přesvědčeni, že tyto skutečnosti neodůvodňují verdikt poroty v San Francisku, uznáváme, že v letech 2015 a 2016 jsme nebyli dokonalí,“ napsala poté Tesla. Dodala, že od doby, kdy ve firmě pracoval Diaz, podnikla řadu změn. Mimo jiné vytvořila týmy, které se budou zabývat vyšetřováním stížností zaměstnanců a zajišťováním rovných příležitostí zaměstnanců ve společnosti.
Podle loni zveřejněné zprávy vyšlo najevo, že černošští zaměstnanci tvoří jen čtyři procenta vedoucích pracovníků ve firmě. Černoši podle ní také představují v celých Spojených státech jen asi deset procent zaměstnanců Tesly, napsala agentura Reuters.
To je tedy zpráva jak z praku, jak se kdysi říkalo. Oč v ní jde? Liftboy tmavé pleti byl zřejmě oslovován ze strany jinobarevných spolupracovníků nepříliš uctivě. To se stává a je to spíš obrázek těch, kdo takové výroky vyslovují. Že někdo něco napíše na toaletní zeď, je též běžné. Takových hovadin, sprostot, explicitních výrazů, často rasově zabarvených, najdete na toaletách českých a asi jakýchkoli podniků, ale též restaurantů nižších cenových skupin rovněž dosti. Kdyby každá taková puberťácká lapálie měla stát majitele firmy či hospody miliardy korun „odškodného“, skončí naše hospodářství rychleji než po covidu. Nejbizarnější je však ona tradiční sebekritika provinilé a podle neuvěřitelně bizarního výkladu práva odsouzené Tesly. Uvědomují si prý své někdejší chyby a jistě se polepší, zavedou trafiku pro kontrolora politické správnosti na pracovišti a budou odměňovat zvláštními prémiemi každé to udáníčko, jež dojde na kontrolorův stůl. Nepřipomíná vám to něco velmi povědomého z hloubi časů nepříliš dávných? Amerika je prostě vepsí. Korektněji to snad už ani říci nelze.
—
Tak mne závěrem napadá, že je namístě ocitovat jednu esemesku, kterou mi tuhle poslal jeden dávný přítel: „Představ si, až zjistí, že oblíbená karetní hra českých dětí se jmenuje Černý Petr a spočívá v tom, že ho nikdo nechce…“