Slovenský portál Badatel.net, který se ponejvíce zabývá zdravím a životním stylem, přinesl zajímavou novinku pod titulkem Supermarkety v Británii začínají prodávat „jedlé hmyzí soupravy“, aby pomohly rodinám překonat „globální potravinovou krizi.“ Britské supermarkety začínají do prodejného sortimentu zavádět „jedlý hmyz“ jako součást kampaně, která má údajně pomoci rodinám přežít „krizi životních nákladů“ a nadcházející „globální nedostatek potravin“. Článek připomíná, že například Bill Gates a jeho kolegové ze Světového ekonomického fóra (WEF) už dlouho tvrdí, že lidstvo bude brzy jíst hmyz, brouky a cvrčky, protože tradiční zdroje výživy, včetně hovězího a kuřecího masa, se považují za příliš „uhlíkově náročné“ pro plnění cílů Agendy 2030 a trvale udržitelného rozvoje (SDG). Nyní se tedy zdá, že světová elita přesvědčila velké evropské supermarkety, včetně populárního britského řetězce ALDI, aby predávaly hmyz masám spotřebitelú v Evropě.
Mezitím v USA Demokrati podepsali se Světovým ekonomickým fórem (WEF) smlouvu, která umožní americkým potravinářským společnostem skrývat brouky a hmyz v oblíbených potravinách bez toho, aby to bylo uvedené na obalu výrobků. V dubnu 2024 schválil senát Minnesoty souhrnný zákon o zemědělské politice, známy jako Zákon SF 4225. Podle autora zákona, senátora Arica Putnama za Demokratickou stranu, převážná většina návrhu zákona se týká politických doporučení ministerstva zemědělství. Minnesoty. Je skoro zbytečné dodávat, že protinávrh konzervativců, aby bylo povinné označovat výrobky s obsahem hmyzu, neprošel. Inu, Amerika je opravdu země neomezených možností.
Ale nejen ona. I na půdě EU už existuje (psali jsme o něm v některé z dřívějších Zpráv ze Cvokhauzu) směrnice, která stanovuje, jaké hmyz a do jakých výrobků (ponejvíce pečiva) je možné přidávat do původních ingrediencí. A pokud si pamatuji, též se trochu zapomnělo na to, že občan kupující takové zboží by o tom měl být informován.
Možná bychom se divili: Představte si namátkou takový košík s nákupem ze supermarketu. Dětské piškoty (10% mouka z cvrčků), domácí koláčky (15% drcených švábů), slané tyčinky k vínu (20% mletých sarančat), bábovka jako od maminky (15% drti ze směsi brouků) a pro přibarvení místo kakaa namletou porci potemníků hnědých. To bude mňamka!
—
A ještě trochu kulinářství. Portál Události 24/7 (neplést s Událostmi ČT) přinesl tuto zvěst: Konec vajíček v ČR: Vše je naplánováno, oblíbená surovina zmizí z pultů obchodů už brzy. Vajíčka používá při vaření mnoho Čechů. Již za několik let by se však mohlo stát, že výběr vajec bude značně omezený. Podle všeho zmizí jeden oblíbený druh., píše se zde. Aktuálně lze v obchodech narazit jak na bílá, tak hnědá vejce. Ačkoli na kvalitu vajíček by barva skořápky neměla mít vliv, přesto zde jisté rozdíly jsou. Obecně lze říct, že barva vajíček odpovídá i barvě peří slepic: Bílá vajíčka snáší bílé či světlé slepice, hnědá pak tmavší, hnědé slepice. To však není ten jediný rozdíl. Jak píše web Deník, hnědé skořápky bývají pevnější a odolnější než ty bílé. Nejen proto tak mnoho lidí raději nakupuje právě tmavší vejce.
Podle chovatelů z Německa ale v budoucnu budou hnědá vajíčka obecně čím dál méně častá. Dokonce lze očekávat, že jednou z obchodů zcela zmizí, jak píše web CNN Prima News. A to možná již do 5 let. Všichni, kteří na hnědá vajíčka nedají dopustit, si tak budou muset zvyknout na bílé alternativy. Podle odborníků má chov slepic nesoucích bílá vejce celou řadu výhod. Bílé slepice mají totiž delší životnost a snášejí až o 10 procent více vajec než jejich hnědé protějšky, jak pro web CNN Prima News uvedl Zdeněk Mlázovský z Českomoravské drůbežářské unie. Jak pak doplňuje web Kupi, celkově je produkce hnědých vajíček nákladnější o 2 až 2,5 procenta, což ve velkochovech udělá velký rozdíl.
Zároveň je zde pak i další důvod, proč je chov bílých slepic výhodnější. Jak totiž pro web CNN Prima News rovněž uvedl Mlázovský, bílé slepice celkově daleko lépe snáší podmínky a prostředí volného chovu. A když se k tomu pak přidá i fakt, že bílé slepice v průměru zkonzumují o 15 gramů krmiva denně méně než hnědé, jak dodává web Kupi, jsou bílé nosnice pro chovatele jasné volba.
Možná, že jsem zpozdilý, neboť dělím vejce na dobrá a špatná. Zpravidla podle barvy žloutku. Čím tmavší, tím chutnější. Údajně na jeho barvu má vliv to, kde a co slípky konzumují. Zda na slunečné louce zrní nebo v uměle nasvícených klecích masokostní moučku či jiný sajrajt. Tomu bych rozuměl. Ale dělit rasisticky pipky na bílé a nebílé, to už by chtělo zásah zdravého rozumu. Kde jste, vy ochránci práv? Kde jsi, Greto Thunbergová! Ty přece určitě rozumíš problémům slepic nejvíc na světě, ostatně jako všemu. Je tu třeba tvého spravedlivého rozhořčení. Napiš mi, kterým kluzákem (abys nedělala uhlíkovou stopu) přiletíš a já ti připravím úvodní trachtaci složenou z menu ze cvrčků a potemníků. To by bylo, abychom v boji o hnědá vejce nezvítězili!
—
A na závěr zas jedna z webové kolportáže. Došlo mi pod titulkem Eurodítě: