Napsal mi pan Lukáš Kraus z Rekonstrukce státu toto: „Dovolujeme si Vás oslovit v souvislosti s Vaší kandidaturou do Senátu. Rádi bychom Vás požádali o účast v anketě Rekonstrukce státu, která zjišťuje postoj budoucích zákonodárců k opatřením vedoucím k větší otevřenosti veřejné správy a zúžení prostoru pro korupci. V anketě je uvedeno deset konkrétních návrhů zákonů a opatření, jejichž přijetí může pomoci nejen v boji proti korupci, ale také v posilování důvěry občanů v politickou reprezentaci a demokracii. Proto oceníme vyjádření Vašeho postoje k těmto opatřením. Dáte nám i široké veřejnosti cennou informaci o tom, jaká řešení mají podporu politiků, a tedy i předpoklady pro přijetí v Senátu“. Na zdvořilou žádost jsem odpověděl takto:
Budete v případě svého zvolení hlasovat PRO rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu na kontrolu státních firem?
Ano.
Budete v případě svého zvolení hlasovat PRO zakotvení zákonné povinnosti zveřejňování rozhodnutí soudů na internetu a zákonnou úpravu výběru soudců a soudních funkcionářů, která by měla zavést sjednocený postup výběrového řízení?
Ano.
Budete v případě svého zvolení hlasovat PRO férový systém přidělování exekucí – teritorialitu exekutorů?
Ano. Raději bych však přivítal zestátnění exekučních řízení. Patrně by to úplně neodstranilo korupční rizika, ale snad alespoň zmenšilo. A navíc by takový systém rovněž podléhal kompetencím NKÚ.
Budete v případě svého zvolení hlasovat PRO veřejnou evidenci skutečných majitelů a provázanost s dotacemi?
Ano. Ale vztáhl bych to i na sféru NGO (tzv. neziskových organizací), protože právě ty jsou dnes velice silným příjemcem veřejných prostředků, ale mnohé z nich ani ve svých výročních zprávách neuvádějí úplné informace o své struktuře, organizaci, hospodaření atd.
Budete v případě svého zvolení hlasovat PRO novelu informačního zákona?
Ano.
Budete v případě svého zvolení hlasovat PRO posílení transparentnosti lobbingu?
Ano. Šel bych ještě dál. Profese lobbisty má zbytečně pejorativní nádech, právě pro tu nečitelnost. Byl bych pro to, aby vznikla například profesní komora (po vzoru advokátní či lékařské), kde by byly jasně stanoveny podmínky a nároky na členy komory. Členství by mělo být povinné.
Budete v případě svého zvolení hlasovat PRO efektivizaci a větší nezávislost chodu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran?
Ano. Ale jde o podstatně širší komplex problémů: provázanost financování stran na státní a polostátní podniky počínaje a praním špinavých privátních peněz zdaleka nekonče. A mám trochu problém s pojmem „nezávislost“ Úřadu pro dohled… Mám za to, že by měl být definován v mnohem přesnější vazbě na ministerstvo financí a spravedlnosti, resp. justiční systém. Tím chci říci, že i takový Úřad pro dohled je třeba kontrolovat. I zde může bujet korupční prostředí.
Budete v případě svého zvolení hlasovat PRO novelu zákona o státním zastupitelství?
Nejsem rozhodnut. Tento problém připomíná problém doživotních funkcí soudců. Jakmile vložíte rozhodovací pravomoci do rukou člověka s neomezeným mandátem a téměř nekontrolovatelným postavením, pak máte zaděláno na korupci.
Budete v případě svého zvolení hlasovat PRO zákon o ochraně oznamovatelů korupce?
Ne. Whistleblowing je snadno zneužitelný k různým osobním pomstám a křivým obviněním. Vnáší do systému práva a spravedlnosti nerovnost. Proto je, domnívám se, i protiústavní. A že něco vysloví Evropská komise, neznamená to, že to odráží podmínky a zájmy členských zemí. Nejsem pro odezírání ze rtů EK, a v tomto případě už vůbec.
Budete v případě svého zvolení hlasovat PRO reformu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže?
Ano.