Při epidemii moru ve Florencii v polovině 14. století vznikl Boccacciův Dekameron, soubor sta kratochvilných příběhů vypravovaných v izolaci k ukrácení karantény. Vzhledem k celosvětové pandemii covid19 letos toto Boccaciovo dílo posloužilo v Česku jako inspirace pro vytvoření knihy podobně mimořádné. Na popud Obce spisovatelů České republiky vznikl unikátní mezinárodní almanach sestavený z děl, která vznikla v době mimořádného stavu. I Dekameron 2020 obsahuje sto povídek – mezi spisovateli, kteří poskytli do knihy své povídky, jsou světově známá jména i autoři méně známí, vedle českých autorů se zapojili i tvůrci z několika dalších evropských zemí včetně Slovenska, Německa a Velké Británie.
Jmenujme některé z nich a ostatním se omluvme, že se do tohoto výčtu nevešli. Tak aspoň namátkou (v abecedním pořadí): Miroslav Bielik, Jan Cimický, Jaroslav Čejka, Karla Erbová, Ivo Fencl, Ondřej Hník, Ondrej Kalamár , Daniela Kovářová, Ivan Kraus, Alois Marhoul, Dušan Spáčil,, Miroslav Stoniš, Radim Uzel či Petr Žantovský – a samozřejmě též pořadatelka tohoto opulentního souboru Lydie Romanská i jeho vydavatel Luboš Y. Koláček.
Dekameron 2020 je nejen autorsky, ale i žánrově a stylově velmi pestrý, jednotlivé povídky snad mají společné jediné: odrážejí složitost lidských vztahů, často ve vypjatých či ne zcela běžných situacích, někdy s větší porcí humoru, jindy až jakoby na pomezí toho, čemu se v kontextu jihoamerické prózy říká „magický realismus“. V každém případě je to velmi originální a nečekaný obraz podávající antologie dnešní české prózy v celé její šíři a různorodosti.
Na vydání knihy přispěl Nadační fond Obce spisovatelů ČR. Jeho předseda Tomáš Magnusek v předmluvě oceňuje, že jde o soubor próz vzniklých právě v době, kdy „pandemie nabourala každodenní rituály, zavedená pravidla a jistoty“, a že tu svoje síly spojili autoři z různých koutů republiky i ze zahraničí právě „v době, kdy se život v naší zemi zastavil“.
Kniha je hned v úvodu věnována „všem, kteří pomáhali, starali se o pořádek a každodenní chod života ve změněných podmínkách, rozhodovali, aniž by cokoli bylo jisté…“ Publikace vznikala v jarní části covid-vlny. To, že vychází na počátku tzv. druhé vlny, je symbolické. Jako i to, že se všichni autoři samozřejmě zřekli honorářů a kniha je – kromě běžného prodeje – určena jako dar těm, kteří „pomáhali a rozhodovali, aniž cokoli bylo jisté.“ Dnes není jisto o nic víc, ale na světě je o jednu důležitou knihu víc. Neměli byste ji přehlédnout.
Petr Brandtner
(Vyšlo v Parlamentních listech 8.11.2020, jméno vytučnil pž.)