Známé antické Divide et impera je zjevně hlavní metodou vládnutí, kterou předvádí dnešní tým Petra Fialy. Bylo to dobře vidět na pondělní demonstraci českých zemědělců proti green dealu EU a proti špatné zemědělské politice naší vlády. Ministr zemědělství Výborný se s částí zemědělské obce baví, s části nebaví. Pro premiéra Fialu jsou všichni protestující dezoláti a proruští švábi.
Vládě se podařilo postavit proti sobě dvě skupiny zemědělských výrobců. Na jedné straně jsou to ti dominantní (české potraviny na trhu pocházejí z asi 94% od deseti levných firem typu Madeta, Agrofert atd.), na druhé straně ti drobní, jichž jsou stovky, ale trh dokážou zásobit jen v té miniaturní zbylé množině. Vláda podkuřuje těm malým, podněcuje v nich závist a zášť vůči těm velkým, a činí to tak slabomyslnými a ubohými způsoby, jako když zveřejňují výše dotací firmy ing. Jadejska, který byl iniciátorem a lídrem onoho protestu. Je to stejné, jako když svého času komunisté probouzeli lacinou závist mezi lidmi poukazem na to, kolik berou známí umělci, a přece nejsou tak loajální, aby nepodepisovali protirežimní petice.
Kauza s Jandejskovými dotacemi je o tomtéž. A přitom, a to je zcela unfair, už nikdo neříká, že ty dotace jsou důsledkem evropské zemědělské politiky a také že nejdou do kapes nějaké osobě, nýbrž na podporu a rozvoj výroby. Série podrazů naší vlády tak zdárně pokračuje. Jak dlouho si to občané nechají líbit? To je jeden z podstatných dotazů, jež padly v novém pokračování diskusního pořadu Vladimíra Franty a Petra Žantovského v cyklu O lecčems a mnohém. Celý pořad můžete zhlédnout zde:
https://www.youtube.com/watch?v=peeCK4fgC-0
Všechny díly cyklu najdete zde:
https://www.youtube.com/playlist?app=desktop&list=PLvxIK2EhjVvWzd8Y-23Yh7D91FelnllIE