Jak píše server Echo24, Romány o Jamesi Bondovi zasáhly škrty. Vydavatelé odstranili rasistické a jiné narážky. Poté, co v literárním světě vyvolalo kritiku přepsání knížek britského spisovatele Roalda Dahla do jazyka bez výrazů, které mohou být některými považovány za urážlivé, se podobné úpravy dočkaly i romány Iana Fleminga o Jamesi Bondovi. Informoval o tom server Variety, podle kterého si britští vydavatelé knih o slavném agentovi nechali vypracovat revidovanou verzi, která neobsahuje například rasistické narážky. Každá kniha bude opatřena doložkou, která podle deníku The Daily Telegraph zní: „Tato kniha byla napsána v době, kdy výrazy a postoje, které by moderní čtenáři mohli považovat za urážlivé, byly běžné. V tomto vydání byla provedena řada aktualizací tak, aby se co nejvíce přiblížila původnímu textu a době, v níž se odehrává.“
Tak například Z knih bylo téměř úplně odstraněno slovo nigger (negr), které je v anglofonních zemích z úst bělochů považováno za vážnou rasistickou urážku. Fleming, jehož bondovky vycházely v letech 1951 až 1966, tento výraz používal běžně. V románech byl nyní nahrazen například neutrálním black man (černoch). Nejde ale o jediné změny. Například v knize Žít a nechat zemřít z roku 1954 Bond popisuje Afričany, kteří obchodují se zlatem a diamanty, jako „chlapy, kteří docela dodržují zákony, až na to, když se moc napijí“. V aktualizované verzi o nich hovoří pouze jako o „chlapech, kteří docela dodržují zákony“. Jiná scéna v knize, odehrávající se během striptýzu v harlemském nočním klubu, původně zněla: „Bond slyšel, jak publikum funí a chrochtá jako prasata u koryta. Cítil, jak jeho vlastní ruce svírají ubrus. V ústech měl sucho.“ Pasáž byla přepsána na: „Bond cítil elektrické napětí v místnosti“.
V několika dalších knihách, včetně románů Thunderball (1961), Velmi důvěrné (1960) a Goldfinger (1959), byla odstraněny etnika určitých postav. „V souladu s Ianovým přístupem jsme se podívali na výskyt několika rasových výrazů napříč knihami a řadu jednotlivých slov jsme odstranili nebo je vyměnili za výrazy, které jsou dnes přijatelnější, ale odpovídají době, v níž byly knihy napsány,“ řekli vydavatelé knih listu The Daily Telegraph.
Abychom nezůstali v této inovativní práci pozadu, vyhledal jsem si frekvenční slovníček nejčastěji používaných vulgarismů ve Švejkovi Jaroslava Haška, který zde v krátkosti předkládám i s návrhy jazykových úprav. Zkuste si ty nové výrazy představit v přímé řeči hostinského Palivce:
Stávající výraz a jeho výskyt Nový politicky korektní výraz
hlupák 34 alternativní intelektuál
idiot 13 pacient specializovaného zdravotnického zařízení
darebák 7 eticky dezorientovaná osoba
ničema 8 osoba se sníženou hladinou vnímání poctivosti
prevít 11 rozšafný člověk
uličník 8 velmi rozšafný člověk
holomek 7 v kolektivu oblíbený
neřád 7 kreativní osobnost
lump 32 ministr
pacholek 20 senátor
vůl 20 panovník popř. hlava státu
mezek 10 kříženec koně a oslice
kráva 8 svíčková dosud dlící na pastvě
dobytek 30 člen zákonodárného sboru
hovado 34 dotěrný hmyz, přeneseně politik
(v)opice 15 stav po večírku, přeneseně politička
svině 33 co je veganům zapovězeno
prase 14 podle Petra Cibulky Václav Havel / viz též hovado
potvora 19 včerejší politický spojenec ženského rodu
bestie 7 včerejší politický spojenec bez ohledu na gender
držka 9 otvor, z něhož se linou předvolební sliby a lži
děvka 6 osoba, kterou lze koupit k různým úkonům
chcípnout 14 zanechat po sobě světlou památku
—
Přece jen se občas stane, že narazíte na záblesk zdravého rozumu. O jednom takovém píší Novinky.cz a ČTK pod titulkem Vzpoura žáků anglických škol. Protestovali kvůli genderově neutrálním uniformám a zavírání záchodů. Britští středoškoláci zorganizovali sérii protestů kvůli novým pravidlům nošení školních uniforem a zákazu používání toalet během vyučovacích hodin. Do školy v Banbury v hrabství Oxfordshire byla v pátek povolána policie kvůli vzpouře žactva, kterému se nelíbil nově zavedený zákaz nošení sukně coby součásti uniformy. Na střední škole Penrice Academy v Cornwallu zase studenti převraceli lavice, aby vyjádřili nesouhlas se zákazem používat záchody během vyučování, napsal list The Times. Mladí lidé se k protestům povzbuzovali na sociální síti TikTok, kde sdíleli i videa ze svých protestů proti školním pravidlům, která považují za diskriminační. Nutnost využívat toalety pouze během školních přestávek se stala důvodem protestních akcí ve školách v Leedsu nebo v hrabstvích Lincolnshire a Essex.
Mezi vzdělávací instituce, které nepovolují používat záchody během hodin, patří například škola ve městě Canvey Island. „Během přestávek jsou tam dlouhé fronty, což znamená, že si děti nestíhají dát svačinu,“ citoval deník The Times matku dvojice tamních žaček, které podle ní nemohou toaletu využívat při hodině ani během menstruace. Na cornwallské Penrice Academy řeší výjimky pro menstruující dívky tak, že jim vydávají „červené průkazky“. „To je směšný nápad. Je to jednoznačné vměšování do soukromí mladých dívek,“ komentovala školní pravidla jedna z matek, jejíž dítě do školy chodí.
Povinné zavedení nošení kalhot coby součásti školní uniformy rozezlilo také žáky školy v Bloxhamu, kteří v pátek rovněž protestovali. Vedení školy odůvodnilo chystané změny tím, že chce podpořit „rovnost a respekt“ tak, že zavede genderově neutrální oblečení. „To rozhodnutí jsme přijali, protože mnoho studentek bohužel stále zápasí s tím, aby jejich sukně měly předepsanou délku,“ komentovala to zástupkyně ředitele školy Lotty Keysová, kterou citoval server BBC. Škola v St Helens na severu Anglie zase podle deníku The Guardian rozezlila rodiče, když dívkám kvůli délce sukní vyhrožovala vyloučením a nechala učitele délku sukní přeměřovat.
Co mi to jen připomíná? Aha, už vím. Když jsem maturoval (1981), zavedl náš ústav, oficiálně gymnázium, ale říkalo se tomu UPSI (Ústav pro postupné snižování inteligence), úžasnou novinku: Na maturitní tablo musí být každý vyfocen v jednotném oděvu, což byly tehdy neblaze proslulé košile dederonky. Když jsem protestoval s poukazem na to, že mi ta umělá hmota z NDR způsobuje kožní problémy, málem mi bylo zakázáno odmaturovat. V jiném UPSI ve vedlejším městě zase zakázali maturantům mužského pohlaví nechat se vyfotit na tablo v dlouhých vlasech. Mají se prý ostříhat, jinak na tablu nebudou. Tak tam byla tři prázdná kolečka se jmény, ale bez fotek. Po celém městě se okamžitě rozšířila zvěst, že chlapci zahynuli při autonehodě. To, že nás v 70. letech nepouštěli do třídy v džínách a jednu dobu zaváděli povinné nošení pionýrských šátků (čemuž jsem se vyhnul, neb jsem nebyl členem té organizace), je další ukázkou zblblosti – doby a lidí v ní. Jak daleko je od červených menstruačních průkazek ke žlutým šesticípým hvězdám? Ti angličtí studenti mně dali aspoň malinkou naději, že z toho Cvokhauzu přece jen jednou vyjdeme do normálního světa.,
—
A závěrem zase jednou něco z webové kolportáže. Jak jsem dostal, tak přeposílám s dovětkem, že mě těší dvě věci: jednak že jsme ještě neztratili smysl pro humor, i když je čím dál víc hořký, a jednak že mezi námi chodí lidé s citem pro poesii. Dokud žije poesie, i když – jako zde – účelová a satirická, není národ ještě na kolenou, o tom věděli své snad všich bardi od Villona po Kryla. Tož kousek kultury:
Předěláme každé dílo, hru novou i prastarou,
na jevišti randit bude Kleopatr s Cézarou.
Kleopatr, to dá rozum, černý bude jako viks,
Cézara zas velmi tlustá, hubenou vzít byl by kiks.
Romeo se s Juliánem na balkónu políbí,
homofob a zpátečník je, komu se to nelíbí.
Romeo být ovšem musí, bez pardonu pouze Rom,
Julián, jenž býval holka, zašeptá mu, že je v tom.
Faustinu, co Goethe napsal, svádět bude ďáblice,
do squatu pak odnese ji, šťastné budou velice.
Hamleta je nerozhodná, co se týká pohlaví,
váhá mít či nemít ňadra, chlapem být ji nebaví.
Čapkův Loupežník se přežil, nyní přijde na řadu
mladá, škaredá a hloupá z finančního úřadu.
Tři sestry, co napsal Čechov, nelze v jedné hře už mít,
ze dvou uděláme chlapy, jenom Máša může zbýt.
Anorektičkou být musí, nebo spíše na drogách,
nikdo normální být nesmí v našich progresivních hrách!