Server televize Prima COOL přišel s opravdu zásadní novinkou, a to pod titulkem Vymazali Rowlingovou od Harryho Pottera. Jak to transgender manažer vysvětlil?
Muzeum popkuktury v americkém Seattlu oslavuje ve své expozici Harryho Pottera, ale jinak je tomu s jeho autorkou J. K. Rowling, po které jako by se v něm zem slehla – její jméno bylo ze všech vystavených věcí odstraněno. Jak vysvětluje oficiální blog muzea, důvodem jsou její výroky na adresu transgender osob.
„Ve světě Harryho Pottera existuje jistá chladná, bezcitná a radost vysávající bytost. V tomto případě to však není Mozkomor,“ napsal projektový manažer muzea Chris Moore, který je sám transgender. „Prozatím se kurátoři rozhodli z galerie odstranit všechny artefakty, které se jí týkají… Není to dokonalé řešení, ale jsme ho schopní udělat v krátkodobém horizontu, zatímco se budeme rozhodovat, jaký zvolíme dlouhodobý postup,“ stojí ve vysvětlení.
Harry Potter prozatím zůstává součástí výstavy. „Rádi bychom se přiklonili k internetové teorii, že tyto knihy byly ve skutečnosti napsány bez autora, ale zmíněná osoba je se svými velice nenávistnými a rozdělujícími názory příliš hlasitá, než abychom ji mohli ignorovat,“ píšou tvůrci expozice. Své rozhodnutí ponechat Pottera v muzeu pak zdůvodňují taky skutečností, že herečtí představitelé z filmových adaptací jako Daniel Radcliffe, Emma Watson nebo Rupert Grint vyjádřili svůj nesouhlas se slavnou autorkou.
J. K. Rowling se poslední dobou drží spíše v ústraní. Neobjevila se na oslavě čtvrtstoletí od vydání první knihy s Harrym Potterem, ale aktuálně se podílí na jeho seriálové adaptaci. Nedávno se taky v podcastu snažila své výroky směřované k transgender komunitě vysvětlit. V podstatě však řekla, že si za nimi stojí.
Je to všechno – jak se říkávalo u nás doma na východě Čech, hnus fialovej. Tři dětští nýmandi udělali kariéru proto, že jakási do té doby neznámá samoživitelka po odpolednách napsala geniální příběh, který mimo jiné vrátil miliony dětí k četbě knih. Teprve po oslnivém triumfu knihy naskočili castingoví inženýři a vybrali nejlíp, jak uměli, dětské herce splňující charakteristiky, jež jim vnukla opět právě Rowlingová. Do toho produkce přisadila to nejlepší z britské herecké školy (Alan Rickman, Emma Thompson, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes…), najala špičkové režiséry (osobně cením především Alfonso Cuaróna a Chrise Columbuse). V průběhu natáčení se z toho všeho stal obrovský průmysl na většinou neklesající kvalitativní úrovni. S trochou nadsázky bych řekl, že byla-li 60. léta v Británii érou Beatles, pak první dekáda nového milénia érou Harryho Pottera.
To, jak bezostyšně pošlapávají tato nezvratná fakta nafoukaní a v dalších filmech až na výjimky (Wallflower s Emmou Watson) neúspěšní „one-show-heroes“, je odpudivé. A když to celé diriguje indiferentní pederast odkudsi ze Seattlu a média tomu věnují pozornost, vypovídá to o našem světě víc, než by se zdálo.
—
O ždib vážnější zprávou nesou Novinky.cz: „Novou mluvčí ukrajinské armády byla jmenována transgender Američanka“. Novou mluvčí teritoriální obrany ukrajinských ozbrojených sil byla jmenována americká transgender novinářka Sarah Ashton-Cirilloová, která se před časem přidala k tamní zahraniční legii. List The Kiye Post se dopustil předpovědi, že ukrajinské orgány její práci “jistě ocení“. Plná optimismu je i novopečená mluvčí. „Během uplynulého měsíce se moje úloha rozvinula z pěšáka v první linii v jeden z veřejných hlasů ukrajinských ozbrojených sil. Jsem za to vděčná,“ napsala Ashton-Cirilloová v e-mailu redakci Newsweeku. Na novou úlohu je prý připravena i vzhledem k úctě, kterou k ukrajinskému lidu chová. „Za skoro 520 dní na Ukrajině v civilních i vojenských rolích jsem si víc než čehokoli jiného začala vážit síly a odolnosti ukrajinského lidu,“ uvedla.
No dobrá, to všechno jsou floskule, které při takových příležitostech pravidelně padají. Jenže je tu dvojí jenže. Proč se hned v titulních zmiňuje sexuální afiliace nové/ho mluvčí/ho? Sarah Ashton-Cirilloová, která bývala mužem, dorazila na Ukrajinu už jako žena v březnu loňského roku, tedy krátce po začátku ruské invaze. Původně v zemi působila jako reportérka listu USA Today. Psalo se o ní jako o první otevřeně transgender válečné zpravodajce. Další otázka: jaký je rozdíl mezi reportérem homosexuálním, heterosexuálním, transsexuálním atd? Dělám novinařinu přes třicet let a až dosud jsem se, asi mylně domníval, že novinářství je buď dobré, nebo špatné, a to bez ohledu na obsah spodního prádla žurnalistova.
A mimochodem: ten druhý otazník. Proč má mluvčí ukrajinských vojenských sil dělat Američan/ka? Nebo že by ty síly nebyly až tak ukrajinské?
—
Možná je vysvětlení snazší, než by se zdálo. Jak píše iDnes.cz, Žena má dvojí život, dopoledne je lékařkou a odpoledne mořskou pannou. Osmadvacetiletá Yasmin Awanová z Liverpoolu je lékařkou a právě kvůli náročnému a stresujícímu povolání se rozhodla, že bude také mořskou pannou. „Už když jsem studovala, potřebovala jsem nějaký ventil. Tak jsem si koupila ocas s ploutví a zamilovala se do mořského světa,“ uvedla. Jako lékařka je každý den vystavena velkému stresu. Pracuje na traumatologii a přiznává, že někdy vidí věci, ze kterých se jen těžko vzpamatovává i jako profesionálka. Potřebuje pak dělat něco, při čem přijde na jiné myšlenky.
„Být mořskou pannou mě moc baví. Je to zkrátka jiný svět. Jako mořská panna jsem Athena Storm. Po práci jdu do akvária, na pláž nebo kamkoli jinam, kde bych mohla plavat ve svém převleku. Tuto roli si maximálně užívám a je pro mě velmi nabíjející, že mohu zlepšit náladu byť jen jednomu dítěti,“ svěřila se žena pro server Metro.
Yasmin je v komunitě, kde se i ostatní ženy mění na mořské panny. Mají mezi sebou i muže, kteří této zálibě propadli. Podle ženy je to parta skvělých lidí, kteří jsou velmi inteligentní a mají rozličné profese. Jsou jako jedna rodina. „Je to určitý typ herectví. Asi tak se to dá nejlépe nazvat. Rádi se měníme do této role. Je to pro nás ale mnohem přirozenější než pro normální herce, kteří se v nějakou postavu mění na jevišti. My se s těmito postavami denně ztotožňujeme. Je to naše druhé já,“ dodala.
Třeba je ta osoba amerického původu, kdovíjakého pohlaví a ukrajinské vojenské příslušnosti tím vším také jen v pracovní době. Ve volném čase se převléká třeba za medvědici – ovšem pozor, ze služebních důvodů nikoli tradiční ruskou, co znáte z Mrazíka, natožpak čínskou pandu. Právě naopak: převtělí se správně liberálně demokratického brtníka, baribala či grizzlyho a v tomto převtělení správně ideově působí na medvědí veškerenstvo, včetně řečených nepřátelských druhů. A kdyby se do vší té agitace vloudila špetka nudy, ještě pořád je přece k dispozici medvídek mýval strýce Pepina, jenže má jednu vadu: není to medvěd. Stejně jako ta mluvčí není ženská, i kdyby vyrazila do první linie v posledním modelu od Prady.