Konec mužských a ženských kategorií. Divadelní ceny v Nizozemsku mění podobu, dočítáme se na serveru iDnes.cz. Kategorie nizozemských divadelních cen budou od příštího roku genderově neutrální. Oznámilo to nizozemské sdružení provozovatelů divadel a koncertních síní (VSCD). Zrušeny tak budou mužské a ženské kategorie, jako jsou nejlepší mužský a nejlepší ženský herecký výkon, jak je obvyklé například u vyhlašování Oscarů, cen Emmy a Tony nebo i Českých lvů a divadelních Cen Thálie. „Trvání na klasickém rozlišování pohlaví se už nehodí do dnešní doby,“ uvedlo nizozemské sdružení v Amsterdamu. Zrušeny tak budou oddělené kategorie pro nejlepší herce a herečky, které existovaly od roku 1955.
Nizozemské divadelní ceny Theo d’Or budou napříště udělovány jen v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní roli a vedlejší roli nebo v kategorii nejlepší inovativní příspěvek do světa divadla. VSCD chce tímto způsobem přispět k lepším šancím pro všechny, nezávisle na jejich genderové identitě.
Ocenění Theo d’Or se dosud udělovalo nejlepším herečkám. Muži dostávali ocenění Louis d’Or. Ceny byly pojmenovány po legendární nizozemské herečce Theodoře (Theo) Mannové-Bouwmeesterové (1850–1939) a jejím bratrovi, rovněž slavném herci Louisi Bouwmeesterovi (1842–1925).
Takže „Zlatý Louis“ a „Zlatá Theo“ se už nehodí do dnešní doby. Vida, ale koho by to překvapilo, když víme, jak tato obskurní pokrytecká pseudorovnoprávnost řádí napříč společenskými kategoriemi od Kalifornie po Brno. Já bych ale navrhl trochu jinou inovaci. Vezměme zvířecí říši, o níž přece už V&W pěli pěknou píseň o starostech stonožky s obouváním, Takový pštros. Jak k tomu přijde, že se uděluje už tolik let pěvecká cena „slavíkům“? Možná, že pštros neumí tak hezky zpívat, ale ve strkání hlavy do písku je přeborníkem, stejně jako mnozí naši pěvci z té slavičí ankety. Nebo třeba takový sup mrchožravý (v Linného názvosloví Neophron percnopterus). Což by on neměl být právem pohoršen, že se udělují už od počátku 90. let tzv. Novinářské křepelky, jakožto ocenění pro výjimečné mediální výkony? Co má křepelka společného s žurnalistikou? Nic, zato sup – darmo mluvit. To je vyslovená diskriminace. Navrhuji založit neziskovou organizaci, která se bude prát za práva takto odstrčených. Třeba se dočkáme i přejmenování filmařské ceny Český lev na Český hovnivál. Ostatně, kvalitě většiny tam oceněných filmů by to odpovídalo.
—
A ze stejného zdroje, totiž iDnes, pochází i tatro převratná zvěst: Pohlaví herců nerozhoduje! Filmové ceny Spirit Award ruší dělení na muže a ženy. Americké ceny pro nezávislé filmy Spirit Awards už nebudou v hereckých kategoriích rozdělené podle pohlaví. Oznámili to pořadatelé. Spirit Awards se tak přidají například k televizním a filmovým cenám MTV nebo cenám Grammy, které také udílejí trofeje ve smíšených kategoriích, kde pohlaví umělce nehraje roli. „Jsme potěšení, že se můžeme připojit k dalším festivalům a ceremoniálům, které už se rozhodly oceňovat herecké výkony bez ohledu na pohlaví. S radostí také vítáme na Spirit Awards nebinární interprety, aniž bychom je nutili, aby si vybrali, zda se identifikují jako muži nebo ženy,“ uvedl v prohlášení šéf Spirit Awards Josh Walsh.
Je vidět, že Amerika má málo starostí, když má čas na tyhle nesmysly. Nechci být škodolibý, ale docela bych přál těmto mudrcům z newyorské či které kavárny, aby jim na vyhlášení homosexuálních či nebinárních cen přišli do publika nabušení mladí černí muslimové z Bronxu. Ti by jim vysvětlili, zač je toho gender. A pro úplnost by mohla dorazit též úderka Ku-Klux-Klanu doprovázená vyznavači Hitlera z neonacistických organizací, jejichž názvy jistě není třeba překládat – Atomwaffen Division, Goyim Defence League nebo explicitně National Socialist League. Všechny takové organizace totiž v USA – našem vzoru nejznamenitějším – vesele prosperují. Kdyby se ti všichni sešli na festivalu Spirit Awards, pak teprve by byla pořádná příležitost poslouchat všechny mravokárce z multikultigenderových kateder, jak by hovořili o lásce k bližnímu a potřebě chápavosti a tolerance.
—
A trochu z jiného, ale neméně cvokhauzího soudku přináší serverEcho24 pod titulkem Stovky lidí v maskách vyly na Měsíc, identifikují se jako psi. Před berlínským nádražím Potsdamer Platz se shromáždily stovky lidí v psích maskách. Společně se dorozumívali jen štěkotem a vrčením. Video ze sešlosti se na internetu během tří dní stalo virálním hitem. Jsou to lidé, ale chtějí být vnímáni jako psi. Pro některé jde o nevinnou zábavu, jiní si převlékáním za čtyřnožce uspokojují svůj sexuální fetiš. A malá část z nich skutečně věří, že jsou psí duší uvězněnou v lidském těle. Ať už byly jejich pohnutky jakékoli, je zřejmé, že berlínské kolemjdoucí čekal u Postupimského náměstí alespoň mírný šok.
„Psí lidé“ při naplňování své fantazie mnohdy projevují značnou vynalézavost a vytrvalost. Už jsme v jiné návštěvě Cvokhauzu popisovali, jak se mezinárodního věhlasu dostalo muži z Japonska, který si za dva milióny jenů (zhruba 300.000 korun) nechal vyrobit hyperrealistický psí převlek, konkrétně rasy zvané kolie. Japonec, známý pouze pod svým zvířecím jménem Toco, se však berlínského psího dýchánku zřejmě nezúčastnil.
Popravdě, od času Orwellovy Farmy zvířat se není co divit. Tam se přece též společnost skládala ze zvířecích druhů, které komunikovaly, kooperovaly, vládly, měly ideologii, cíle a zájmy. Že tu společnost vedla prasata? Též to neudiví. Stačí se podívat na vrchnost naši či lecjakých okolních zemí. Orwell byl prostě prognostik. Ta psí šaráda v Berlíně je jen malým předstupněm.
Jen mě napadá, zda nepřijde ke slovu slavná píseň V&W Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neboť „neví se, zdali se ze psa vlk nemůže stát.“