Jak píše server Echo 24, objevil se Další seznam zakázaných slov: Univerzity zařadily na černou listinu výrazy, které obsahují slovo „man“. Britské univerzity se v obavách ze zvýšené pravděpodobnosti, že by se studenti urazili, rozhodla zakázat používání některých výrazů, které v angličtině obsahují slovo „man“, v překladu mimo jiné muž. Jedná se například o výraz „mankind“, které znamená lidstvo, či „manpower“, v překladu pracovní síla. Přestože slovo „man“ kromě označení pro muže používá v angličtině i pro obecné označení pro lidskou rasu, univerzity se bojí, že v éře nesnášenlivé „woke“ kultury některé každodenní výrazy přispívají ke stigmatizaci.
Rozhodli se tak šéfové ve sdružení univerzit Russell Group, kteří na Univerzitě v Bristolu omezili kromě slov „mankind“ (v překladu lidstvo) i výrazy „mileniál“ (ti, co vyrostli na přelomu tisíciletí) a „boomer“ (označení starších lidí, zejména narozených během ekonomické prosperity v USA následující po 2. světové válce), aby se prý nikdo necítil uražený a stigmatizovaný. Například místo „manpower“ (v překladu pracovní síla), se má používat výraz „workforce“. V prostředí univerzit by se neměl ani používat výraz „fyzicky schopný“ (able-bodied). Místo slova „mankind“ se má používat výraz „humankind“.
Na Univerzitě v Nottinghamu bylo studentům řečeno, aby se vyvarovali frázím jako „blind spot“ (v překladu slepý úhel), či „“the request fell on deaf ears” (v doslovném překladu „žádost padla na hluché uši“, ve smyslu, že nebyla vyslyšena). Slova „lame“ (v překladu chabý, slabý) či „stupid“ (v překladu hloupý) byla rovněž zařazena na černou listinu.
Trochu mi to připomnělo známou scénku z Divadla Járy Cimrmana Vyšetřování ztráty třídní knihy, kde stojí Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem a hodnotí úroveň žactva slovy „debil, blbeček, debil, blbeček, akorát támhle vzadu, to je snad jediná výjimka, sedí dva blbečci vedle sebe“. Tuto hru by bylo třeba neprodleně zakázat. Nebo přepsat. Třeba takto: „mentálně postižený, alternativně chytrý, mentálně postižený, alternativně chytrý, akorát támhle vzadu sedí dva alternativně chytří.“ Tak by to bylo politicky korektně správně. Jediná potíž by byla v tom, že by se tomu nikdo nezasmál, protože i to by bylo příslušným oddílem ideopolicie hodnoceno jako nepřípustné.
A to už vůbec nemluvím o valné části románového díla Henryho Millera (Růžové ukřižování, Tiché dny v Clichy atd.), básních Paula Verlaina (zejména slavné „Anděli můj, děvko!“) či denících Karla Hynka Máchy. Víte, jak by se nám pročistila naše vulgarismy a jinými urážlivými výrazy zašpiněná mluva? Představte si, jak Vlasta Burian ve filmu Anton Špelec ostrostřelec říká místo „Císařpán je vůl“ větu „Císařpán je vykastrovaný samec tura domácího“. On tam tedy ještě dodává „korunovanej“. A zkuste korunovat vykastrovaného samce tura domácího, že.
Pak že ti progresivisté vlastně nemají pravdu!
—
Studenti stávkují za klima. Na brněnské fakultě sociálních studií obsadili uzavřené atrium, psalo na základě zprávy ČTK Právo. Studenti Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity zahájili v pondělí dopoledne v atriu budovy v Joštově ulici okupační stávku za klima. Děkan Stanislav Balík sice atrium nechal uzavřít, během dopoledne však někdo prostor otevřel a studenti se tam přesunuli ze suterénních prostor, kde si předtím vytvořili nouzové zázemí, včetně karimatek, polštářů či lůžkovin. Do stávky za klima se zapojili i studenti dalších vysokých škol. Balík se studenty v minulých dnech vyjednával, chtěl jim umožnit protest i kulturní program v atriu, ovšem pouze přes den, nikoli v noci. Studenti ale pokládali přespávání za podstatnou část svého protestu. V e-mailu adresovaném studentům argumentoval Balík bezpečností a ochranou zdraví a majetku. Ráno tak studenti našli atrium uzamčené, což se ale dopoledne změnilo. Kdo prostor otevřel, není jasné, stávkující studenti tou dobou byli v suterénu a radili se o dalším postupu.
Na fakultu studenti přišli s transparenty jako „Nerůst“, „Vystoupit z Energetické charty“ nebo „Pohodu všem“. Chtějí přimět vládu k větší aktivitě tváří v tvář výzvám spojeným s globálním oteplováním a změnou klimatu. „Protestovat považujeme za svoji akademickou svobodu, i za svoji akademickou zodpovědnost. Právě vědecké poznání nás varuje před ničivými dopady klimatické krize. Je proto přirozené a nutné se z pozic členů a členek akademické obce upozorňovat na nutný konec těžby a spalování fosilních paliv. Chceme rozvíjet diskusi o východiscích z krize,“ řekl mluvčí hnutí Univerzity za klima Marek Soška.
Stávka za klima se vzápětí konala také v Praze a Olomouci, stejně jako na dalších školách v Brně. Připojili se studenti Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického a Janáčkovy akademie múzických umění. Připravili semináře, promítání či tematické diskuse a kulturní akce.
To je tedy opravdu zásadní věc: studenti místo studia píšou hesla na transparenty, vykřikují fráze a tvrdí, že je to jejich svoboda a povinnost zároveň. Mám za to, že jejich povinností je studovat. Nebo se mýlím? Začala to nebohá Greta Thunbergová, která prohlásila, že se nechce vzdělávat, protože by jí to bránilo v jejím aktivismu. Hurá. To tedy znamená, že studenti fakulty sociálních studií, místo toho, aby se učili psychologii, sociologii, novinařinu a další obory, se vymezují v oborech, o nichž nemají nejmenší odborné povědomí. Co vědí o paleontologii, geologii, klimatologii, fyzice atd.? Patrně nic. Mnozí z nich si vybrali sociální vědy právě proto, že v nich není povinnosti lámat si hlavu exaktními pojmy, matematikou, chemií…
A naše média jim tleskají. Hurá, máme skvělou nastupující generaci, která vždy dobře ví, kdy a proti čemu protestovat. Ale zeptal se někdo té skvělé generace, co by vlastně sami chtěli udělat, aby odvrátili ty neblahé konce, o nichž řeční? Naši novináři to nebyli, a – troufám si tvrdit – nikoli jiného, než naše popletené žurnalisty nějaká stávka o klimatu nezajímá. Normální člověk má jiné starosti. Třeba, zda nezmrzne nebo nezemře hlady a na nedostatek léků v příštích měsících, které mu tak hezky uchystala vláda složená ze samých sympatizantů Grety Thunbergové a aktivit podobných té brněnské.
—
A nakonec zas jeden (smutný) žertík z webové kolportáže:
Arabský synek se ptá svého otce:
„Tati, proč nosíš pořád na hlavě ten šátek?“ „Ten šátek je velice praktická věc, synu. Chrání mou hlavu a mé oči před sluncem, před pouštním pískem a před ostrým větrem.“
Chvíle ticha. Poté opět:
„Tati, a proč pořád nosíš ten dlouhý úbor, který vypadá jako noční košile?“
„Synu, ta gallábie je velice praktický oděv, protože chrání mé tělo před pouštním sluncem, a přitom je velice vzdušná.“
„Tati, a proč pořád nosíš sandály?“
„Sandály jsou velice užitečné, synu. Chrání mé nohy před ostrými kameny a písek z pouště se z nich sám vysype.“
„Tati?“
„Ano, synu?“
„A tati, nemyslíš, že tady v Brně je ti tohle všechno na hovno?