Turnerovu cenu získal transgender umělec. Na předávání vytáhl palestinskou vlajku, dočítáme se v servisu ČTK. Vítězem britské Turnerovy ceny za současné umění se v úterý večer stal Jesse Darling, který vytváří instalace z betonu, záclon, kancelářských desek nebo výstražné šrafované pásky. Pětičlenná porota jej ocenila za dvě samostatné výstavy a záměrně chaoticky působící práce, které „odrážejí neurovnanost skutečného života“. Dle poroty Darlingovy sochy a instalace dokážou přeneseně vyjádřit třeba názor, že symboly moci jako vláda, náboženství, ideologie či impérium „mohou být stejně zranitelné a vratké jako lidská těla“. Vítěze oznámila galerie Tate, která soutěž organizuje. S cenou je spojena odměna 25 tisíc liber, v přepočtu asi 710 tisíc korun. Podle deníku Guardian vítěz v děkovné řeči zkritizoval někdejší anglickou premiérku Margaret Thatcherovou za to, že v britských školách omezila výuku výtvarného umění, načež z kapsy vytáhl malou palestinskou vlajku. „Protože ve světě probíhá genocida a já jsem o tom chtěl něco říct v BBC,“ vysvětlil později.
Oxfordský rodák Darling, kteří žije a tvoří v Berlíně, byl oceněn za výstavu No Medals, No Ribbons (Žádné medaile, žádné stuhy) v galerii Modern Art Oxford a za přehlídku Enclosures (Ohrady) v londýnském Camden Art Centre. „Porotu zaujala jeho schopnost nakládat s materiály způsobem, který umně vyjadřuje chaotickou realitu života,“ uvedli porotci. Podle listu The Telegraph je Darling první transgender vítěz v historii klání. Umělec se někdy označuje také jako transmaskulinní osoba, což znamená muže, jenž se narodil s pohlavními znaky připisovanými ženám, ale který se neztotožňuje s rolí, jaká mu na tomto základě byla přisouzena.
Nu, v zásadě nic nového. Někdo se označí za transku nebo cokoli z toho stořádkového seznamu genderových úchylek, a hned má otevřené dveře k penězům a slávě. Jeden se až diví, že po režisérovi Danielu Špinarovi, který se, nepozbyv mužských orgánů, označil za Danielu Špinar, aby na sebe upozornil, neboť jeho divadelní kariéra, havlovsky řečeno, nevzkvétá, nepřišel s nějakou obdobnou novotou taky třeba David Černý. Jeho konto ale asi dosud vzkvétá. Uvidíme, jak to bude dál.
Když jsem si četl tu zprávu z ČTK, vzpomněl jsem si na jednoho rovněž jistě kromobyčejného umělce, jemuž jsem kdysi, ještě jako kurátor Galerie Portheimka, kterou mi pak vzali, přejmenovali a zašmelili Jiřímu Pospíšilovi, stranickému kolegovi tehdejšího starosty na Praze 5, musel uspořádat v té krásné barokní vile výstavu nazvanou „Mamince“. Autora jmenovat nebudu, neboť bych mu zbytečně přidával na významu. Výstava se sestávala například z ozubených kol, zrezlých, zřejmě ze šroťáku, a podobných libůstek. Nejvíc mě zaujal artefakt, který se skládal z ohnutého drátu na toaletní papír, jak jsme to znávali z putyk nejnižších cenových kategorií ze 70. let. Nu a autor toho veledíla mě informoval, že objekt si cení na 600 tisíc korun. A že bych to tedy v podobném duchu měl nechat pojistit. To jsem neučinil, nejen proto, že na to nebyl rozpočet z radnice, ale hlavně jsem si fakt neuměl představit, jak někdo krade kus drátu s WC papírem ze zdi galerie. Ostatně pokud vím, za ten měsíc trvání výstavy, kterou si politicky prosadil jakýsi radní, výstavu navštívilo celkem asi 20 lidí. Nabubřelost těchto takyumělců je obdivuhodná, a je jen chybou celé té mediální a politické eskamotáže okolo, že jim na to skáče a multiplikuje ji. Připomíná to třikrát vylouhovaný pytlík s čajem, který se vydává za prvotřídní krasnodarský čaj z úpatí Kavkazu. Jenže tohle je prý umění. Tak nevím…
—
Brusel chystá další nesmyslný diktát: Zákaz plynových kotlů, píše web Finanční a ekonomické informace. Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech vynaložil miliardy korun. To se nyní v souvislosti s dalším plánovaným bruselským diktátem jeví jako vyhozené peníze. Zatím je snad ještě čas tento nesmysl zarazit.
Evropská komise poslala do připomínkového řízení návrh regulace týkající se sezónní účinnosti kotlů. Ta zpřísňuje podmínky tak, že v podstatě nebude možné pořizovat – a dokonce ani opravovat – plynové kotle. Bruselským byrokratům, kteří tak fanaticky bojují proti fosilním palivům, se tedy nyní staly trnem v oku i plynové kotle. Nezakáží je přímo, jdou na to oklikou právě přes směrnici o účinnosti tepelných zařízení. Zatímco nyní je nejnižší hranice účinnosti 86 procent, do čehož se plynové kotle vejdou, nově by měla povinná minimální sezónní účinnost dosahovat až 115 procent. To splní jen tepelná čerpadla a kombinovaná zařízení. V praxi pak nebude možné uvádět plynové kotle na trh. Z návrhu směrnice dokonce vyplývá, že by se v případě poruchy nesměly opravovat ani ty instalované už dříve.
Toto zásadní omezení se dotkne miliónů evropských domácností, v Česku pak stovek tisíc. Topení plynem je i díky dlouhodobé státní podpoře u nás velmi rozšířené. Z více než půl milionu bytů dokončených v Česku mezi lety 2000 a 2022 je na plyn podle Českého statistického úřadu napojena více než polovina. Větší podíl je přitom u bytů v bytových domech, dvě třetiny bytů dokončených v roce 2021 v rámci bytového domu je připojeno na plyn. Mnohé domácnosti plyn využívají hlavně k vaření, ohřevu teplé vody, a právě na topení. Všechny tyto domácnosti už brzo přijdou o možnost nechat si plynovou soustavu v případě poruchy opravit. V případě, že chystané zpřísnění opravdu projde, budou muset místo opravy investovat stovky tisíc do výměny celé topné soustavy. Je to o to paradoxnější, že, jak už bylo řečeno, český stát pořízení plynových kotlů dlouhodobě podporoval, hlavně v rámci takzvaných kotlíkových dotací. V rámci nich od roku 2015 podpořil výměnu 120 tisíc energetických zdrojů za celkem 11,8 miliardy korun. Více než čtvrtina z toho připadala na plynové kotle. Ve světle chystané změny se zdá, že tyto peníze státu doslova vyletěly komínem.
Zvažovaný nepřímý zákaz plynových kotlů je dalším potvrzením toho, že se Evropská unie stala byrokratickým molochem, který svými zbytečnými a často absurdními nařízeními jen hází klacky pod nohy všem svým obyvatelům a podnikatelům. Je proto nejvyšší čas (pokud už není opravdu pozdě), aby se vrátila ke svým základním principům, které vedly k jejímu vzniku. Tedy podpoře volného pohybu zboží, služeb a osob. Jakékoliv další nesmyslné restrikce pouze omezují konkurenceschopnost Evropy a snižují její význam ve světě.
Nojo, ale kdo nás bude zastupovat, až se v Evropském parlamentu o tomto nesmyslu bude rozhodovat? Z velké části poslanci, kteří už dopředu hlásí, že podporují zrušení práva veta pro členské země. Jinými slovy se a priori podřizují pokynům z nejsilnějších států EU, Francie a hlavně Německa a jejich byznysových zájmů. V podobném duchu, jako dnes s plynovým topením, může slavná bruselská junta zabojovat třeba s užíváním elektrospotřebičů, protože je elektřiny málo a je drahá. Takže se pomalu lučme s osobními počítači, přímotopy, žárovkami, a to i těmi úspornými, a pojďme se společně uchýlit pod most. Jedině tam nás bude mít drahá EU skutečně dokonale pod dohledem. A jak zpívá David Koller, „jsme v pr-eli, můžeme si za to sami, jsme v pr-eli, zvolili jsme si je sami.“
—
Aspoň na závěr trochu zvesela. Dostal jsem před časem následující text. Namnoze je výrazem zdravého rozumu.
BRITSKÝ HUMOR JE JINÝ
Toto jsou inzeráty, které se skutečně objevily v britských novinách
YORKSHIRE TERIÉR ZDARMA.
8 let starý, Malý, zlý bastard. Kouše!
ŠTĚŇATA ZDARMA.
1/2 kokršpaněl, 1/2 licoměrný sousedův pes.
ŠTĚŇATA ZDARMA.
Matka je registrovaný čistokrevný německý ovčák. Otec je Superpes, schopný překonávat vysoké ploty jedním skokem.
KRÁVY, TELATA.
Také 1 teplý býk na prodej.
VSTUPUJI DO NUDISTICKÉ KOLONIE!
Prodám pračku a sušičku za £100.
SVATEBNÍ ŠATY NA PRODEJ.
Měla jsem je na sobě jednou omylem. Volej Stephanie.
NA PRODEJ.
Kompletní Encyclopaedia Britannica, 45 dílů. Vynikající stav, £200 nebo nejvyšší nabídka. Již ji nepotřebuji. Oženil jsem se a manželka ví všechno.
Citát století
Myšlenka největšího žijícího skotského myslitele–Billy Connollyho: „Pokud jsou ženy tak perfektní v multitasking, jak to že nezvládnou sex a bolest hlavy najednou?“
Dětem to myslí rychle
UČITEL: Proč jsi dnes přišel pozdě?
ŽÁK: Protože hodina začala dřív, než jsem přišel.
UČITEL: Glenne, jak hláskuješ slovo ‚crocodile?‘
GLENN: K-R-O-K-O-D-I-A-L‘
UČITEL: Ne, to je špatně.
GLENN: Možná je to špatně, ale vy jste se ptal, jak to hláskuji já.
UČITEL: Winnie, řekni, co důležitého máme dnes ve třídě, co jsme zde před deseti lety neměli.
WINNIE: Mě!
UČITEL: Glene, proč jsi vždycky tak špinavý?
GLEN: Protože mám blíž k zemi než vy.
UČITEL: Nejen že George Washington porazil otcovu třešeň, ale také se k tomu přiznal. A teď mi Louie řekni, proč jej otec nepotrestal?
LOUIS: Protože George měl sekyru stále ještě v ruce…..
UČITEL: Simone, řekni mi upřímně, modlíš se před jídlem?
SIMON: Ne pane učiteli, já se nepotřebuji modlit, maminka je dobrá kuchařka.
UČITEL: Clyde, tvá kompozice ‚Můj pes‘ je úplně stejná jako kompozice tvého bratra… Opsal jsi ji od něj?
CLYDE: Ne pane učiteli. Jedná se o stejného psa.
UČITEL: Harolde, jak se říká osobě, která stále mluví, i když ji nikdo nemá zájem poslouchat?
HAROLD: Učitel.