Jak nás informují SeznamZprávy, Vznikla první queer divadelní pohádka. Princ v ní vymění princeznu za muže. Brněnské divadlo Polárka uvedlo první queer pohádku na české scéně. V představení se do sebe zamilují dva princové. Podle autorů by netypický příběh měl děti vést k většímu respektu i pochopení k odlišnostem.
Bylo nebylo jedno království. Žije v něm královna se synem, který by se měl oženit. Mladý následník trůnu si ale ze všech princezen žádnou nevybere. Zamiluje se totiž do jiného prince. Tak začíná nová pohádka Princ & Princ brněnského divadla Polárka, která se snaží dětem nenásilně ukazovat queer tematiku. „Je potřeba reflektovat témata, která přináší náš každodenní život, a divadlo pro děti by nemělo tvořit žádnou výjimku,“ vysvětluje volbu titulu umělecký šéf Polárky Jiří Hajdyla. Menšiny podle něj v dětských představeních na divadelních prknech prakticky nemají zastoupení. „Děti jsou velmi citlivé k tomu, co se děje kolem nich, a také k tomu, co se odehrává v nich samých. Zastoupením různých podob vztahů a identit v pohádkových příbězích vedeme děti k respektu k druhým a k lepšímu pojmenování vlastních potřeb,“ zdůrazňuje.
Pohádka vznikla na motivy stejnojmenné knihy nizozemských autorek Lindy de Haan a Stern Nijland. Princové se v ní vezmou, jedou na svatební cestu do džungle a nakonec se z nich stane rodina s dítětem. „Vztah dvou princů obnáší stejné věci jako vztah prince a princezny – pijí spolu kakao, podporují se, když se spolu bojí v džungli, pohádají se během stavby stanu, usmíří se, radují se, objevují svět,“ popisuje Marcela Poláčková, psycholožka a metodička v oblasti sexuálního a genderově podmíněného násilí z organizace Konsent, která se na tvorbě představení podílela.
„Tím, že dítě na představení vezmeme, mu předáváme informaci, že je s námi v bezpečí, ať už je jeho sexuální orientace jakákoliv. Současně tím v dětech podporujeme respekt k lidské rozmanitosti, což slouží jako prevence násilí,“ dodává.
V souvislosti s podobnými akcemi nebo materiály pro děti vyvstává otázka, kdy je vhodné děti s queer tematikou seznamovat. Podle psycholožky Simony Hoskovcové děti začínají sexualitu a tím pádem i homosexualitu vnímat zpravidla v předškolním věku. Právě tehdy je podle ní vhodná doba jim některé věci vysvětlit. „Nejlepší je prostě reagovat na přirozený zájem dítěte. Není potřeba mu to téma vnucovat, ale je dobré pravdivě odpovídat ve chvíli, kdy ho to začne zajímat,“ myslí si. Upozorňuje, že děti v předškolním věku kopírují názory a postoje rodičů. „Když půjdu s dětmi na procházku a potkáme dva muže, kteří se drží za ruce a líbají se, můžeme říct: ,Fuj, to by se nemělo.‘ Anebo říct: ,Jako se má ráda máma a táta, takto se mají rádi tito dva pánové.‘ Dítěti svými komentáři dávám návod, jak o tom přemýšlet,“ vysvětluje.
Někteří kritici argumentují tím, že malé děti mohou být z podobných pohádek zmatené. To ale Poláčková z Konsentu odmítá. „Děti přijímají svět tak, jak jim ho předáváme. Pokud jim odmalička ukazujeme svět v celé jeho rozmanitosti a mluvíme o rozmanitosti s respektem, pak není důvod pro zmatek,“ myslí si. „Jakmile si začnou všímat, že existují různá vztahová uskupení, nebo sami začnou během dospívání objevovat svoji sexualitu, mohou být zmatení spíš z toho, že je to na světě jinak, než jsme jim tvrdili,“ dodává. Poláčková doplňuje, že queer lidé jsou v médiích stále často nedostatečně reprezentovaní a vykreslovaní stereotypně. „Proto jsou inscenace jako Princ & Princ velmi důležité – nabízí totiž pozitivní nestereotypní reprezentaci a ukazují všednost queer vztahů,“ zdůrazňuje.
Já bych z celého toho nesmyslu vypíchl jednu větu mající ambici býti argumentem: Jak říká jedna z těch citovaných dam, „děti v předškolním věku kopírují názory a postoje rodičů. Když půjdu s dětmi na procházku a potkáme dva muže, kteří se drží za ruce a líbají se, můžeme říct: ,Fuj, to by se nemělo.‘ Anebo říct: ,Jako se má ráda máma a táta, takto se mají rádi tito dva pánové.‘ Dítěti svými komentáři dávám návod, jak o tom přemýšlet,“ Tak to je fakt zvláštní. Co pamatuji, minulý režim nám už od předškolních let, přes ta školní až po akademická stále kolem dokola vnucoval pohádku o tom, jak budujeme nejlepší svět na světě, jak je soudruh Tenaten nejchytřejším soudruhem v tom světě a jak je to celé v našem zájmu. A nějak jsem si nevšiml, že by tato sdělení zanechávala – až na výjimky – nějaké hlubší stopy na kognitivních schopnostech nás, tehdy dětí či mládežníků. Tak asi tak jednoduché to nebude. Prostě soudružka psycholožka z nějaké neziskovky se rozhodla, co je nejlepší, a teď to prosazuje. A nikdy do konce svých dnů nepochopí, proč to přesvědčení s ní nesdílí zbytek světa. Měl bych vysvětlení: na rozdíl od ní za to není placen. Z našich daní, bohužel.
—
Aniž bych čekal tak hlubokou míru poučení, vcelku náhodně jsem zabrousil, v očekávání blížící se trachtace barevných kašpárků v centru Prahy, na stránky organizace, která tyhle zhůvěřilosti pořádá. A tak jsem konečně dostal plnou dávku poučení. Jest tam totiž text nazvaný zcela transparentně JAK PSÁT O PRAGUE PRIDE A LGBT TÉMATECH s podtitulem Návodný slovníček pojmů. Nuže, studujme:
„DOPORUČENÉ VÝRAZY
Gay – muž s homosexuální orientací. Vyvarujte se slova homosexuál, protože tento výraz pochází z lékařského prostředí a označuje pouze sexuální preferenci. Být gayem však neznamená jen to, s kým člověk spí; je to komplexní identita zahrnující další aspekty prožívání lidského života.
Lesba – žena s homosexuální orientací. V případě množného čísla preferujeme označení gayové a lesby. Nepoužívejte slovo lesbička – mnoho žen s lesbickou orientací považuje tento zdrobnělý tvar za dehonestující.
Transgender osoba; transgender, trans* lidé – člověk, jehož rod se neshoduje s tím, jak byl od narození vnímán ostatními. Hvězdičkou se označuje široké spektrum identit a respekt k různým genderovým projevům. Při hovoru o jednotlivcích můžeme mluvit o trans ženě a trans muži. Proces přechodu k životu v souladu s pociťovaným rodem transgender osoby se nazývá tranzice (může a nemusí zahrnovat např. změnu jména, osobních zájmen, vzhledu atd.). Nepoužívejte slovo transsexuál, je to zastaralý výraz definující podle akademického slovníku cizích slov (Academia, 2005) transsexualismus jako „chorobnou touhu jedince pohlavně normálně vyvinutého žít jako osoba opačného pohlaví“. Takový přístup ignoruje skutečnost, že mnoho trans lidí netouží po operativní změně pohlaví a pohybují se na spektru mezi binárními póly muž a žena. Navíc tento výraz limituje celou věc na záležitost těla a opomíjí identitu transgender osob.
LGBT+ lidé – zkratka označuje lesby, gaye, bisexuální a transgender osoby. Plus zastupuje další skupiny sexuálních orientací a identit, jako např. intersex osoby, asexuální osoby, queer apod. Je to mezinárodně zavedená zkratka, která umožňuje korektně, souhrnně a stručně označit celou skupinu osob. Neodkazuje pouze k sexuální preferenci, ale zachycuje celou škálu specifik z různých oblastí života. Výslovnost se používá česká i anglická [el dží bí tý].
Coming out – vnitřní coming out je proces vnitřního uvědomění si své sexuální orientace. Vnější/veřejný coming out je proces oznámení své sexuální orientace svému okolí. LGBT člověk za svůj život prochází mnoha coming outy ( v rodině, u přátel, před sousedy, v zaměstnání apod.). Coming out není ukončený proces. Používáme spojení projít coming outem, udělat coming out, oznámit coming out. Vyvarujte se slova přiznat se (XY přiznal svou sexuální orientaci) – sexuální orientace není prohřešek, k němuž bychom se měli přiznávat. Možnost je také sloveso vyoutovat se, což je neformální novotvar utvořený v souladu se systémem češtiny.
Cisgender, cis žena, cis muž – takto označujeme osobu, jejíž rod se shoduje s tím, jak je od narození vnímána ostatními (např. byla při narození označena za muže, vychována jako muž a cítí se být mužem). Cis je opak trans.
JAK OZNAČOVAT PRAGUE PRIDE?
– Kulturní festival zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku
– LGBT+ festival
– Nejteplejší festival v roce
Prague Pride není festival sexuálních menšin. Nelíbí se nám toto nepřesné označení, protože festival se zabývá všemi oblastmi života, práv a prožívání LGBT+ lidí. Prague Pride rozhodně není o sexu.
Prague Pride není gay pride – zatímco v angličtině slovo „gay“ má širší význam nelimitovaný jen na muže („to be gay“ je možné přeložit jako „být teplý“ – možné použít např. i pro ženu), v češtině se slovo gay vztahuje jen k mužům. Prague Pride je hrdý na to, že ve svém programu dává prostor různým genderům, není to festival jen pro muže.“
No vida, tak nám teplé souvěrectvo vysvětlilo, jak je smíme a nesmíme, či snad dokonce musíme nazývat. Jak se říká od časů latiníkových, tempora mutantur, neboli časy se mění. Pamatuji se, jak, tuším, že to bylo právě u příležitosti vůbec prvního ročníku Prague Pride, napsal kolega Ladislav Jakl myslím do Lidových novin fejeton, jehož pointa tkvěla v tom, že si on (Jakl) založí malý pivovar a začne tam vařit pivo s názvem Bukvičák. Tehdy to ještě bylo možné. Dnes by mu nic podobného tyto ani jiné noviny neotiskly, ale sám Jakl by se nejspíše stal obžalovaným v monstrprocesu organizovaném „bukvicemi“. Čelil by žalobě spočívající v nezřízené předsudečné nenávisti vůči… jak to vlastně říci a neurazit žádnou – bukvici…
—
A kdysž už jsme v tom samostudiu, dovoluji si vám předložit ještě jeden slovníček základních pojmů vztahujících se k teplé komunitě. Našel jsem je na stránkách https://www.gl.cz
Queer Slovník
Najdete zde toto sdělení: „V této části webu najdete stručná vysvětlení většiny používaných tématických a souvisejících pojmů, nejen o gay, lesbických, bisexuálních, transgender a dalších blízkých tématech.
Aromantika • Tento termín označuje lidi – aromantiky – kteří necítí žádnou, nebo jen velmi malou potřebu romatických vztahů. Takový člověk může rovněž cítit romatickou přitažlivost pouze nepravidelně, zřídka, nebo jen za určitých okolností.
Asexualita • Absence sexuální touhy. Sexuální orientace, která spočivá v téměř žádné nebo zcela žádné sexuální potřebě či přitažlivosti.
Asistovaná reprodukce • Lékařské postupy, při kterých dochází k manipulaci s pohlavními buňkami či embryi za účelem řešení neplodnosti ženy nebo muže.
Bisexualita • Jako bisexualita je označován stav, kdy jedinec nedovede přesně říci, které ze dvou pohlaví eroticky preferuje, jedná se tedy o emoční a sexuální přitažlivost k mužům i ženám.
Cisgender • Cisgender (často jednoduše zkráceno cis) je adjektivum označující lidi, jejichž genderová identita odpovídá pohlaví, které jim bylo určeno při narození.
Coming out • Proces rozpoznání atypické sexuální orientace a jejího osvojení bývá označován jako coming out . Je to proces různě dlouhý a různě konfliktní.
Crossdressing • Crossdressing znamená oblékání se do oděvů, jež jsou obvykle určeny pro osoby opačného biologického pohlaví (muž si obléká ženské oblečení, žena mužské).
Demisexualita • Demisexualita je sexuální orientace, při které člověk necítí sexuální přitažlivost, dokud se emocionálně nenaváže na svého partnera / své partnery (v případě polyamorií).
Diskriminace • Obecně se jedná o rozlišování lidí na základě příslušnosti k nějaké skupině bez ohledu na jejich schopnosti a jiné aspekty jejich osobnosti.
Diverzita • Různost, různorodost jednotlivých osob či rozmanitost v rámci nějakého systému (pracoviště, školní vzdělávání apod.). I přes tuto různorodost zůstává tento systém zcela fungujícím celkem.
Drag queen • Drag queen je označení pro (nejčastěji) muže, který svým chováním, oblečením i make-upem představuje ženu. Většinou tak dělá především pro zábavní účely, nebo se pomocí dragu seberealizuje.
Gay • Z angličtiny se u nás vžilo slovo gay, jehož původní význam je veselý, bezstarostný, jásavý a které zprvu pro sebe homosexuálové užívali sami. Nový význam se v angličtině obecně ujal.
Gender • Gender bývá také označován jako sociální pohlaví, někdy také rod. Na rozdíl od pojmu pohlaví, který je chápán výhradně v biologickém smyslu, označuje pojem gender kulturní charakteristiky a modely přiřazované mužskému nebo ženskému biologickému pohlaví a odkazuje na sociální rozdíly mezi ženami a muži.
Genderové stereotypy • Genderové stereotypy jsou předem utvořená představy, které ženám a mužům svévolně přiřazují vlastnosti či role určené a omezené jejich příslušností k danému biologickému pohlaví.
Heteronormativita • Označuje názor, přesvědčení či budí dojem, že heterosexuální orientace je jediná správná, tedy jakási norma. Všechny ostatní sexuální orientace považuje za nesprávné.
Heterosexuál • Heterosexuál je jedinec sexuálně zaměřený na osoby opačného pohlaví. Projevuje vůči nim touhou po fyzické i psychické blízkosti, zamilováním, potřebou sexuálních aktivit…
Homofobie • Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo jiného postavení
Homoparentalita • Homoparentalita je termín, kterým se označuje rodičovství leseb a gayů, tedy výchova dětí rodinami homosexuálních partnerů nebo jedinci s homosexuální orientací.
Homosexualita • Homosexuální jedinci jsou eroticky, romanticky a pocitově přitahováni osobami stejného pohlaví. Homosexuální orientace se vyskytuje u mužů i u žen.
Intersexualita • Intersexuál je člověk, jehož vnitřní nebo vnější pohlavní orgány jsou odlišné od typicky mužských či ženských. Tento jedinec může mít navenek pohlavní orgány jednoho pohlaví, avšak jeho avšak jeho vnitřní orgány mohou být pohlaví opačného. Jedná se tedy o jedince s biologickou kombinací mužských a ženských pohlavních orgánů.
Lesba • Lesba je žena s homosexuální orientací, kterou citově a sexuálně přitahují osoby stejného pohlaví, tedy jiné ženy. Označení lesba je odvozeno z řeckého ostrova Lesbos, což souvisí se starověkou řeckou básnířkou Sapfó, která na ostrově žila v 6. stol. př. n. l
Manželství • Ve smyslu českého zákona se jedná o právní svazek dvou osob různého pohlaví. Zákon předpokládá trvalost tohoto svazku a zaměření na výchovu dětí.
Monogamie • Věrnost a monogamie nejsou fenoménem determinovaným jen kulturně a sociálně. Logicky vyplývají již ze základních biologických motivačních vlastností lidské sexuality.
Nebinární • Nebinární (angl. non-binary nebo genderqueer) je osoba, která se necítí ani jako žena, ani jako muž. Může se cítit a identifikovat, že má dvě nebo tři pohlaví (bigender nebo trigender) nebo nemá žádné.
Obtěžování • Jedná se o jednu z forem diskriminace ve smyslu antidiskriminačního zákona. Obecně je obtěžování takové chování, které je motivováno některým z diskriminačních důvodů.
Osvojení (adopce) • Jedná se o formu náhradní rodinné péče, jejímž cílem je založit takový vztah mezi osvojitelem a osvojencem, jako je přirozený vztah mezi biologickými rodiči a dětmi.
Pansexualita • Jedná se o možnost přitažlivosti ke všem osobám bez ohledu na jejich pohlaví či genderové vyjádření. Tato přitažlivost může být sexuální, citová či romantická.
Parafilie • Jako parafílie (v minulosti byly tyto stavy nazývány též sexuální deviace, perverze, aberace, sexuální varianty a pod.) se označují stavy kvalitativně změněné sexuální motivace lidí.
Pohlaví • V pravém významu vyjadřuje to, zda je člověk biologicky ženou či mužem – jaký nese typ pohlavních orgánů, sekundární pohlavní znaky atd. Jedná se tedy o překlad anglického „sex“.
Polyamorie • Polyamorie by se dala přeložit jako mnoholáska (z řeckého poly tedy mnoho, a latinského amor neboli láska). Je to životní styl, při kterém lidé žijí v několika milostných vztazích, a to zcela otevřeně.
Promiskuita • Promiskuita (z lat. promiscuus = promíchaný) doslova promíšení, střídání, ale většinou se tímto pojmem rozumí typ sexuálního chování charakterizovaný častým střídáním sexuálních partnerů
Prostituce • Prostituce (z lat. prostituere = veřejně vystavovat) je institucionalizovaná forma poskytování sexuálních služeb za peníze nebo za jinou úhradu, event. z jiných pohnutek.
Předsudek (stereotyp) • Ve společnosti zakořeněný názor či přesvědčení, jenž není založen na spolehlivém poznání, ale na pouhých předpokladech a zjednodušeních. Jednotlivec přejímá určité soudy, jež se tradují.
Queer • Pojem Queer označuje všechny členy LGBTQIA+ komunity, tedy prakticky všechny osoby jiné než heterosexuální a cisgender.
Sexualita • Sexualita je fundamentálně párová aktivita, jejíž úvodní fáze mají za úkol vytvořit dvojici. Základní kategorií této přípravné fáze je sexuální atraktivita.
Sexuální delikvence • Sexuální chování lidí bylo, je a bude usměrňováno etickými a právními normami. Restrikce se týká chování, které narušuje zavedené společenské zvyklosti.
Sociálně patogenní jevy • Sociální patologie (z řec. pathos, utrpení, choroba) je souhrnné označení pro nezdravé, abnormální a obecně nežádoucí společenské jevy, tzn. společensky nebezpečné, negativně sankciované formy.
Stigmatizace • Hodnocení či posuzování některých rysů či vlastností člověka jako méně žádoucích či nepřijatelných. Na základě těchto rysů, jež představují stigma, dochází k sociálnímu vyloučení.
Šikana • Fyzické a duševní omezování či trýznění jedince v kolektivu. Šikanu český právní řád nedefinuje.
Transsexualita • Transsexualita je charakterizovaná opačnou sexuální identifikací. Transsexuální muž se identifikuje s ženským pohlavím, transsexuální žena s pohlavím mužským.
Transvestita versus transsexuál • Často se objevují tendence považovat transvestitu automaticky za osobu s homosexuální orientací. Tak to ale není. Transvestita i transsexuál mohou být jak homosexuální, tak bisexuální i heterosexuální.
Transvestita versus travestita • Transvestita a travestita jsou podobné pojmy, které se často zaměňují, avšak jsou velmi rozdílné. Transvestita je muž převlékající se za ženy.“
A pak že to není věda! Tolik slov o jedné prostinké věci na tři písmena, totiž s-e-x, dokáže vyplichtit jedině nějaký hodně pilný a mnoha tituly opatřený akademický intelektuál, který se ještě sám nerozhodl, do které z popsaných kategorií vlastně náleží. Nicméně my všichni ostatní mu máme tleskat, udělovat další hodnosti, a hlavně granty, aby mohl dostatečně bádat. Ach jo!