Zápas Ligy mistrů odmítli hráči dohrát kvůli rasismu rozhodčího. Takový titulek jsme mohli v těchto dnech číst na serveru Seznam Zprávy. Je zřejmé, že nejen hollywoodské fabriky na filmové braky, ale už i zelené trávníky se stávají integrální součástí toho našeho cvokhauzu, hezkého, střediskového. Jak se to přihodilo?
„Zápas Ligy mistrů mezi francouzským mistrem Paris Saint-Germain a istanbulským týmem Basaksehir se hrál pouhých 14 minut, poté byl přerušen. Hráči tureckého týmu tak reagovali na incident mezi rumunským čtvrtým rozhodčím Sebastianem Coltescuem a Kameruncem Pierrem Webem, členem realizačního týmu Basaksehiru.
Rozhodčí Coltescu upozorňoval hlavního sudího, svého krajana, na podrážděnou Webovu reakci na jedno z rozhodnutí na hřišti. Slova, která zvolil, ale hráče tureckého týmu rozhořčila: „Řekl negr,“ byly na prázdném stadionu slyšet jejich reakce.
Tým Basaksehiru se poté rozhodl nepokračovat v zápase a pod vedením senegalského reprezentanta Demby Ba se odebral do kabin. Pařížané své soupeře následovali. Hráče istanbulského týmu nepřesvědčilo ani jednání se zástupci UEFA a nevyslyšeli ani návrh Demby Ba, aby se obě mužstva vrátila na hřiště, držíc se za ruce na protest proti rasismu a diskriminaci.“ Nu, představte si to: dvaadvacet borců jak děti ve školce, pěkně za ručičku. Ještě by mohli mít lila sukénky a duhová paví pera mezi půlkami. Hezoučké!
Jenže ono to celé je jinak. Slovo negru totiž znamená rumunsky černý. Rasistická nadávka „negr“ v rumunštině vůbec neexistuje. To ovšem nepřekáželo mnoha oficiálním figurám, aby se vyjádřily. „Dnes večer učinili sportovci historické rozhodnutí proti tomu, co považují za nepřijatelné. Výraz obyčejného rasismu. Čekáme na výsledky vyšetřování, mohu ale jen ocenit silnou symboliku jejich gesta a solidarity,“ napsala francouzská ministryně sportu Roxana Maracineanuová.
Explicitní byl na Twitteru rovněž turecký prezident Recep Tayyip Erdogan: „Tvrdě odsuzuji rasistické poznámky proti Pierru Webovi, členovi realizačního týmu Basaksehiru. Jsem přesvědčen, že UEFA přijme nezbytná opatření,“ napsal na Twitteru Erdogan s tím, že je „proti rasismu a diskriminaci ve sportu i všech ostatních oblastech života“.
Článek uvádí, že Erdogan v poslední době často mluví o „vzestupu rasismu a islamofobie v Evropě“. Erdogan obviňuje francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z diskriminace muslimské komunity. Turecký provládní deník Yeni Safak dokonce v říjnu zveřejnil seznam francouzských značek, kterým by se měli turečtí spotřebitelé v rámci bojkotu vyhýbat.
Jak se říkávalo, drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Jak by se asi Erdoganovi líbilo, kdyby centrum Ankary zaplavili bezdomovci z Francie, případně si postavili před istanbulský chrám Hagia Sofia provizorní příbytky, na ohníčcích si opékali vepřové buřtíky muslimům před nosem a zapíjeli to lahodnými moky, správnému mohamedánovi rovněž zapovězenými? Něco podobného v opačném gardu se děje ve Francii a jiných místech Evropy, ale nikdo nemá odvahu nazvat chování nezvaných příchozích za nevhodné, obtěžující, nísilnické – a velice často také rasistické.
Quo vadis, starý kontinente?
—–
V USA už vadí i Marcus Aurelius. Aktivisté chtějí zbourat sochy dvou římských císařů, píše pro měnu portál iDnes.
Konstatuje se tu, že v Americe objevili takříkajíc „ameriku“. Podle tamních pokrokářů ono proklínané sémě „bílé nadvlády“ zasela už antika. Pročež studenti jedné z elitních amerických univerzit chtějí odstranit sochy dvou římských císařů, Marka Aurelia a Augusta, které mají více než sto let v kampusu. Návrh podpořily spolky jako Svaz afrických studentů, Klub bengálských studentů, Hnutí solidarity s Kašmírem či Povznesené asijské sestry. Akci ale podporuje i Klub pro pozorování ptactva Brownovy univerzity. (Trochu mi to připomíná Cimrmana nebo názvy českých punkových kapel z 80. let, např. Harmasan, Žabí hlen, Atomová Mihule, Křečový žíly atd., ale to jen na okraj).
Jak píše iDnes, „sochy obou římských císařů, o něž je spor, jsou na Brownově univerzitě, jež patří do „Břečťanové ligy“, jak se říká osmi nejprestižnějším univerzitám východu Ameriky (patří tam i Harvard, Yale či Princeton). Augustus je tam od roku 1906, Marcus Aurelius od roku 1908, jde o kopie soch, z nichž první je ve Vatikánských muzeích, druhá v Kapitolských muzeích v Římě. Náhle oba začali vadit. Zřejmě v kampusu nebyl ani Lincoln ani Kolumbus, kteří by šli strhnout, a tak se radikální studenti rozhodli, že římští císaři tam byli postaveni, aby „oslavovali myšlenky bělošské civilizace, bílé nadvlády a kolonialismu“. Římané tedy dnes mají být odstraněni jako „krok k dekolonizaci univerzity“. Sochy prý „mytizují bílou civilizaci, kolonizaci a oslavují vládu Evropanů nad nebělošskými národy obou Amerik, Afriky a jinde“. Studenti chtějí, aby sochy císařů nahradila díla vytvořená černošskými nebo indiánskými umělci.
Asi není od věci připomenout, že tihle akademičtí „pankáči“ mocně podporovali prezidentského kandidáta Joea Bidena. Bude se jim asi muset snažit odvděčit. Možná by bylo tedy vhodné přemalovat Bílý dům na černo, rudo nebo aspoň duhovo, nebo ještě lépe přenést sídlo Spojených státu někam do týpí v indiánské rezervaci v Nebrasce. Místo George Washingtona tam postavit sochu Sitting Bulla a exhumovat a rituálně spálit ostatky generála Leea. Ale hlavně: zrušit veškerou výuku historie na všech typech škol. Co kdyby si nějaký rejpal kdesi přečetl, jak to tehdy všechno doopravdy bylo?
—–
Anna Boleynová byla černoška, alespoň se nám to podle článku v Daily Mailu snaží vnutit britský TV kanál Channel 5. Ten totiž točí seriál o této historické postavě (matka Alžběty I., jedna z manželek Jindřicha VIII., popravena roku 1536 – den po její dekapitaci si Jindřich vzal za ženu Jane Seymorovou). Hlavní hrdinku, Annu Boleynovou, ztvárňuje černošská – pardon – angloafrická herečka Jodie Turner-Smith. Což o to, jak je zřejmé z níže uvedeného fota, je to docela šťabajzna, pokud si někdo potrpí na holky s kroužkem v nose, ale uvádět ji na dvůr krále Jindřicha, i když to zřejmě bylo amorální prase, přece jen už je trochu přes míru. To bychom mohli přetočit Osudy dobrého vojáka Švejka v hlavní roli s čínským homosexuálem. Nakonec – proč ne: Jene Hřebejku, vy hrdino našich časů, jděte do toho!