Pohlaví X. V USA vydali první pas, který nepatří ani ženě ani muži, dozvídáme se na portálu Echo 24. Ve Spojených státech byl vydán první cestovní doklad, v němž je pohlaví nositele označeno neutrálním X. Jak napsala agentura AP, jde o milník pro lidi, kteří se nepovažují za ženu ani za muže. Zvláštní zmocněnkyně pro komunitu leseb, homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Jessica Sternová vydání pasu označila za historickou a oslavy hodnou událost. Vládou vydávané dokumenty se tím podle ní přibližují realitě, v níž existuje širší škála charakteristiky lidské sexuality než pouze dvě, jež se používaly dosud. „Jestliže někdo dostane doklad totožnosti odpovídající tomu, s čím se on sám identifikuje, má důstojnější a úctyhodnější život,“ řekla Sternová.
Pas vydalo ministerstvo zahraničí, které ale neuvedlo komu. Podle AP zástupce ministerstva odmítl říci, zda je příjemcem člověk jménem Dana Zzyym. Tento obyvatel státu Colorado odmítá úřadům říci, zda se považuje za muže či za ženu a soudí se s ministerstvem zahraničí od roku 2015. Úřad odmítl této osobě pas vydat, protože v žádosti nebyla zaškrtnuta kolonka pohlaví. Nad políčka M a F bylo rukou vepsáno neutrální. Žadatel se dožadoval zavedení třetího políčka s označením X.
Zzyym má podle lékařů obojetné pohlavní charakteristiky, byl vychováván jako chlapec, ale později dospěl k přesvědčení, že není mužem ani ženou. Sloužil u námořnictva jako muž, ale při následném univerzitním studiu se identifikoval jako pohlavně neutrální. Neochota ministerstva vydat mu pas ho připravila o možnost odjet do Mexika na setkání mezinárodní organizace sdružující lidi jako on.
Ministerstvo zahraničí již před časem oznámilo, že hodlá na žádosti o pas zavést kromě alternativ M a F ještě třetí možnost. Vydáním pasu s označením pohlaví jako X se USA přiřadily k Austrálii, Novému Zélandu, Nepálu a Kanadě. Tyto státy umožňují občanům mít v pase uvedeno i jiné než ženské nebo mužské pohlaví.
Co dodat? Bašta světového kapitalismu se definitivně zbláznila. Trochu mi to připomíná kreslený vtip, který jsem od kohosi dostal. Byl o tom, jak si paní učitelka stěžuje, že podle nových předpisů si děti mohou určovat svou identitu a učitelé to musí respektovat. Žák Pepíček se považuje za psa, občůrává rohy lavic a čuchá spolužačkám k rozkroku. Jenomže: co když to vlastně už vtip není?
—
NASA má problém. Její nejmodernější teleskop uráží queer astronomy, píše server iDnes. Jde o teleskop Jamese Webba, jehož pojmenování se nelíbí bojovníkům za práva LGBT komunity.
Teleskop bude využit ke zkoumání vývoje prvních galaxií a hvězd po velkém třesku. K důležitým cílům bude patřit i pátrání po známkách možného života mimo Sluneční soustavu. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ovšem nyní řeší kontroverze spojené s jeho názvem. James Webb stál v čele NASA v letech 1961 až 1968 a měl velký podíl na úspěších projektu Apollo. Nebyl to prý špičkový vědec, spíše schopný manažer, díky němuž Neil Armstrong a Buzz Aldrin přistáli jako první lidé na Měsíci. Podle kritiků se ovšem také podílel na diskriminaci homosexuálů. Webb před nástupem do čela NASA působil jako tajemník na ministerstvu zahraničí během takzvané Levandulové paniky, jak historikové označují masové propouštění gayů a leseb ze státní správy, protože podle tehdejšího názoru byli morálně nespolehliví. Navíc prý nese přímou odpovědnost za to, že NASA v roce 1963 propustila jednoho zaměstnance, kterého policie zatkla na základě podezření, že je gay. Jak informoval portál The Atlantic, petici za přejmenování teleskopu už podepsalo přes 1 200 lidí včetně řady astronomů a zaměstnanců agentury.
Práva homosexuálů jsou v současné éře kulturních válek a identitárních politik velmi citlivá záležitost. NASA proto začala obvinění prověřovat. Žádný dokument dokazující, že by se Webb aktivně podílel na čistkách homosexuálů nebo organizoval jejich diskriminaci, ovšem v archivech nenašla. Někteří historikové soudí, že na tom nezáleží, že se Webb provinil i jako tichý komplic diskriminačních politik. „Pokud zastáváte druhou nejvyšší funkci na ministerstvu zahraničí a váš úřad zavádí postupy, které ničí lidské životy a kariéry, jste pochopitelně spoluviník,“ argumentuje historička Audra Wolfeová.
Někteří kvůli údajné nedostatečné transparentnosti interního šetření opustili komisi, která v agentuře dohlíží na kulturu na pracovišti. „Vysílá to jasný signál, jakou NASA zaujímá pozici k právům queer astronomů,“ vysvětlila svoji rezignaci astronomka Lucianne Walkowiczová.
Několik rozhodnutí z posledních let ostatně ukazuje, že si je NASA dnešní společenské poptávky dobře vědoma. Další budovaný teleskop loni přejmenovala na počest Nancy Romanové přezdívané „matka Hubbleova teleskopu“. Hlavní budova NASA ve Washingtonu zase od loňska nese jméno Mary Jacksonové, první černošské inženýrky NASA.
Poučení? Předně: počátkem 60. let byla homosexualita v řadě zemí, včetně té naší, postavena mimo zákon. James Webb tedy nečinil nic jiného, než že se držel zákona. A za druhé: žádný doklad o jeho konání ve směru k homosexuálům se nenašel. Nicméně to je fuk, protože se příslušní aktivisté na věc dívají dnešníma očima. A proto platí ono čím dál častější „Nestalo se, ale mohlo by se stát“. Heslo důvěrně známé ze všech honů na čarodějnice. Zjevně Amerika už není zemí Abrahama Lincolna, nýbrž Josepha McCarthyho.
—
A na konec důkaz toho, že nám Čechům, „smějícím se bestiím“, jak nás laskavě otituloval zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, stále ještě zbyl kousek smyslu pro humor, byť poněkud černého. Níže uvedenou aktuální parafrázi na známou budovatelskou píseň jsem dostal od jednoho věrného čtenáře mailem. Nedá mi, abych se o ni nepodělil:
„Teď když máme, co jsme chtěli,
kousek masa na neděli,
litr nafty, kubík plynu,
dvě hodiny elektřinu.
Vyhrňme si rukávy, když se kola zastaví,
hej rup! Hola hej! Pračku vypínej!
Těm co Grean Deel vymysleli,
poděkujme nadšeně,
hubu utře ten, kdo maká,
bude se mít příšerně.
Vyhrňme si rukávy, když se kola zastaví,
hej rup! Hola hej! Telku vypínej!
Dočkáme se světlých zítřků,
budeme žít v jeskyni.
Oblékat se do kožichů,
dovážet louče z Číny.
Vyhrnem si rukávy, lehneme si do trávy,
Hej rup, hola hej, hej rup, hola hej, do Brusele spěj!“