Vytěsníme Vánoce a křestní jména. „Pokroková“ příručka z Bruselu narazila, píše iDnes. Evropská komise představila na 32 stránkách příručky své rady, jak mají její úředníci hovořit „korektním“ jazykem. Podle unijních „pokynů pro inkluzivní komunikaci“ je třeba zcela nevhodné hovořit o „vánočním čase“, protože ne každý v Evropě je křesťan, a tudíž se tím někdo může cítit zraněn. Tento interní dokument podle italského listu Il Giornale radí mluvit jednoduše o „volnu“ či „dovolené“. Podle zmíněné příručky je rovněž nevhodné hovořit o „křestních jménech“, když se nabízí termín „první jméno“. V rámci genderové korektnosti už prý není vhodné ani oslovení „dámy a pánové“, (doporučuje se „vážení kolegové“), stejně tak se mají unijní zaměstnanci zdržet oslovení „slečna“ nebo „paní“. Tím se údajně podpoří rozmanitost, kterou si EU vetkla do svých plánů. A to není vše. Stejně tak se nehodí při obecných příkladech používat jména nějakého páru, která pocházejí z jednoho náboženství. Takže raději mluvit například o „Malice a Juliovi“, nikoli o „Marii a Johnovi“.
Eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová, která měla pokrokovou terminologii v kompetenci, musela nakonec ustoupit s tím, že pokyny jsou ještě „nevyzrálé“. Musí cítit zklamání, protože se jen svědomitě snažila plnit pokyny své šéfky. Podle předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové má být evropská sedmadvacítka „Unií rovnosti“. Každý má být oceňován bez ohledu na pohlaví, rasový či etnický původ nebo na svou víru. V zájmu toho existuje nejen celá škála slov, která jsou doporučována, ale také těch, která „zraňují“, a jsou tedy nevhodná. Jako třeba výraz „homosexuál“. Podle unijního dokumentu je urážlivý, protože ho často používají aktivisté nepřátelští vůči gayům. Ale ani výrazy „gay“ a „lesbička“ prý nejsou v pořádku, správné je pouze označení LGBTIQ.
Tak nevím. Když už je i emocionálně zcela neutrální „homosexuál“ tabu, pak asi budeme pacienty s chřipkou či rýmou nazývat „jedinci s nadměrnou produkcí nosního hlenu“, paraplegiky „osobami se zálibou v jízdě na vozíčku“ a chovance bohnické léčebny alternativními intelektuály. Konečně – je to přece cvokhauz, tak proč ne?
—–
Činoherní klub musel stáhnout inscenaci. Nemá herce s africkými kořeny, informovaly Novinky.cz. Oč jde? Pražský Činoherní klub musel pozastavit uvádění inscenace hry britského autora Martina McDonagha Ujetá ruka. Není totiž momentálně schopen dostát podmínce, aby herec hrající roli Tobyho byl „potomkem černošských Afričanů nebo černošských obyvatel Karibiku“. Podmínka se objevila ve smlouvě na prodloužení práv k uvádění hry. „Přestože tomuto požadavku ze strany autora rozumíme, trvání na něm v našich končinách a našem kontextu a nadto v divadle – umění, jehož estetika prostředí i postavy představuje, hraje, nikoli jimi skutečně je – nechápeme,“ uvedlo divadlo v rámci vysvětlení k pozastavení inscenace.
Představení mělo v Činoherním klubu premiéru v roce 2010 v režii Ondřeje Sokola. Ten je podepsán rovněž pod překladem textu a ztvárnil i roli Tobyho. „Původně v naší inscenaci hrál Tobyho Domingos Correia, který nyní působí v diplomatických službách v zahraničí,“ připomnělo divadlo důvody režisérova zapojení na jevišti.
Jelikož Činoherní klub není momentálně schopen splnit smluvní podmínky vycházející z licence, byla představení v prosinci a lednu zrušena. „Věříme, že se opravdu jedná o pozastavení a nikoli stažení inscenace z repertoáru a že se nám podaří najít vhodného herce nebo se domluvit s agenturou zastupující autora na možném řešení,“ konstatuje Činoherní klub.
Nu, já myslím, že by bylo třeba odpovědět stejnou zbraní. Kupříkladu Metropolitní opeře je nutno zamezit v provozování Janáčkova díla Její pastorkyňa, pokud neobsadí do titulní role švarnou dívku z moravské vísky. Mělo by se zakázat všem scénám kdekoli na světě uvádět Havlovy hry, například Pokoušení, Largo desolato či Audience, pokud neseženou do hlavních rolí pořádného disidenta s porcí odsezených let v československých kriminálech. A rovněž je zde jasný důvod k celosvětovému zákazu činnosti spisovatelského PEN-klubu, protože jeho zakladateli v roce 1921 byli samí trestuhodně bílí heterosexuálové – John Galsworthy, Joseph Conrad, George Bernard Shaw a Herbert George Wells. V našich zemích pak nejprve Alois Jirásek a poté Karel Čapek. Ani jeden nebinární či bůhvíjak sexuálně zaměřený Afroameričan. Ostuda!
—
Herci slaví 20 let Harryho Pottera. Rowlingovou nepozvali, píší opět Novinky.cz. Speciál ke dvacátému výročí prvního filmu o Harrym Potterovi uvede 1. ledna HBO MAX. Přijdou herci Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watsonová, režisér Chris Columbus a další lidé, kteří se podíleli na všech dílech Harryho Pottera. Autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová se ovšem pořadu Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts nezúčastní. Fanoušci Harryho Pottera se údajně v pořadu dozvědí vše o tom, jak se Potter natáčel. Své osobní vzpomínky nabídnou herci a filmaři v nově natočených rozhovorech.
Jenže J. K. Rowlingová, žena, která Harryho Pottera vymyslela, v pořadu nevystoupí. Sama to odmítla komentovat a společnost Warner Bros., která filmy natáčela, rovněž neposkytla vysvětlení. Je však zřejmé, že to bude souviset s jejími komentáři o transsexuálech. Spisovatelka totiž drze uvedla, že pohlaví reálně existuje a nelze srovnávat transsexuály s biologickými ženami. Pravila, že lidé, kteří menstruují, jsou prostě ženy. Nu, to je opravdu zločin! Rowlingová poté mezi LGBT aktivisty upadla v nemilost. Pořadatelé amerických soutěží ve sportu famfrpál, který autorka vymyslela, dokonce plánují změnit název oblíbeného sportu Harryho Pottera. Jedním z důvodů jsou právě vyjádření J. K. Rowlingové.
Nevím, jak komu, ale mně se to jeví býti dosti hnusným. Využiju něčí kreativitu a vynikající nápady, nechám se za to přebohatě a po léta platit, a když dojde byť jen na symbolickou vděčnost, skočím na vidle dobové gender-módě a abych si to nerozházel s pracháči, kteří budou financovat příští filmy (třeba pohádky o romantických jednopohlavních rodinách nebo porno asexuálů – jaký je v tom rozdíl?), hodím strůjkyni svého bohatství a své kariéry pod stůl. Kamarádi v Maiselově ulici tomu právem říkají chucpe.